| bogdan72 a întrebat:

Ce specii literare se incadreaza in "Proza scurta", sau ce desemneaza acest termen?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aici nu se fac teme de școală, vezi regulamentul: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| bogdan72 explică (pentru Legiuitoarea):

Teme? Am un concurs de creatie si la proza intra doar proza scurta. Vreau doar sa stiu cat de complicata trebuie sa fie actiunea, daca desemneaza un singur episod din viata personajelor sau mai multe si ce intindere. Frate...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru bogdan72):

Bună din nou.
Frate... învață pentru concurs din cărți!
Pa, pa.

| bogdan72 explică (pentru Legiuitoarea):

Crezi ca daca era in carte mai intrebam? Nu vad cu ce te deranjeaza doar pentru ca e legat de scoala.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru bogdan72):

Bună iar.
De ce insiști dacă nu respecți regulamentul?
Nu suntem proști.
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Cînd ți s-a spus să înveți din cărți nu ți s-a spus că vei găsi un asemenea subiect, care te interesează pe tine, undeva într-o carte anume.
Ți s-a spus că în învățătura de carte prin care ai trecut pînă acum, la noțiuni de teorie literară, ai primit cunoștințe despre ceea ce se numesc acele specii ale literaturii care fac parte din proza scurtă.
Cu alte cuvinte tot ce este proză și nu e roman sau nuvelă.
Gîndește puțin!
Caută ( în gînd ) și vei găsi! Bate și ți se va deschide!