| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce studii superioare trebuie sa ai ca sa ajungi manager?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Manager >> inseamna DIRECTOR
Manager/director - este o functie, nu o profesie!

Poti ajunge manager in orice domeniu (industrial, alimentar, auto, comert, medical samd) daca ai terminat o facultate in acel domeniu, daca ai ani multi de experinta si esti capabil sa dovedesti ca esti competent si abil sa conduci o echipa de oameni sau o firma intreaga.

| Brizbriz a răspuns:

Aaaaaa, management?!?
e in cadrul ASE

| LordCristobal a răspuns:

Daca esti un inteprinzator nascut si ai mai multi bani nu ai nevoie de studii superioare.
Daca tot ai zis de studii superioare cred ca ai avea nevoie de facultatea de managmentul afacerilor sau orice alta specializare bazata pe managment.

| SingleForOne a răspuns:

Administrarea afacerilor
Marketing
Management
Finanțe
Contabilitate.

Depinde ce "manager" vrei sa fii, pentru ca influențează scopul facultății. Deseori se angajează din interior prin promoții, datorită experienței și dorința de învățare. Pentru ceva stabil si cu mai mult succes, va trebui si un master.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pe principiul ce faci sa ajungi sef?laughing

Pai, teoretic in Romania specializarile singulare de management nu iti prea ofera nimic.
Acum, din experienta mea, ai 2 paliere:
In primul rand, esti bun intr-un anumit domeniu tehnic. Sa spunem ca esti inginer si ajungi directorul unei companii pe actiuni tocmai datorita competentelor de specialitate.
In al doilea rand, directori pot fi, in lipsa de studii de specialitate, economistii sau juristii. Adica ei sunt cei mai intalniti pentru ca stiu cum sa gestioneze situatiile din documentele oficiale.

| meli120 a răspuns:

Conform COR pentru functia de Manager nu iti trebuie studii superioare, doar ca Director iti trebuie o facultate.