| wwwwikipediaorg a întrebat:

Ce sunt neuronii?

Răspuns Câştigător
| BLURREDLINES a răspuns:

Neuronul - celulă nervoasă (element de bază al sistemului nervos) specializată în conducerea impulsurilor nervoase, compusă dintr-un corp celular numit perikarion și din prelungiri protoplasmatice de două tipuri: axon sau cilindru-ax unic, de obicei lung, și dendrite, de obicei multiple și scurte; neurocit. La naștere, omul are între 10 și 100 de miliarde de n.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este celula specializata in preluarea, analizarea, memorarea si transmiterea informatiilor.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celula nervoasa, din ele este alcatuit creierul. Dar cred ca stiai asta din moment ce tu esti wikipedia.

| wwwwikipediaorg explică (pentru anonim_4396):

Da, eu ştiam. Voiam să văd dacă şi voi ştiţi. OK?

| simina96 a răspuns:

Bună! Neuronii sunt o clasă de celule specifice pentru sistemul nervos. Neuronul este o celulă adaptată la recepționarea și transmiterea informației, unitatea elementară (celulară), embriologică, anatomică, funcțională, trofică și metabolică a sistemului nervos.

| Azurry a răspuns:

Neuronii sunt o clasă de celule specifice pentru sistemul nervos. Sunt celule individuale care comunică între ele.

| wwwwikipediaorg explică:

Lume, pe Wikipedia vă explică ce-s neuronii, numai că din moment ce sunt Wikipedia, voiam să vă pun o întrebare. Pe TPU, o să mă mai vedeţi cu întrebări ca asta. Îi voi da fundă băiatului/fetei cu numele de...

| wwwwikipediaorg explică:

O pisica alba urca in copac cum coboara?

FUUNDA CN SE PRINDE PRIMU

x|x|x|xxxxxxxlaughing))))