| bogdy4444 a întrebat:

Ce te ajuta mai mult in viata:limba romana sau matematica! dau funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| AiEnma97 a răspuns:

Matematica te ajuta mult mai mult. Chiar daca, dupa parerea mea, e mai grea. Matematica te face sa fii atent la detalii, iti face ordine in gandire si iti largeste capacitatea intelectuala. Si romana e importanta: iti dezvolta imaginatia si te invata sa te exprimi corect. happy

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele sunt la fel de importante.Sunt doua materii diferite.Folositoare in viata.

| sabin89 a răspuns:

Vin eu cu un raspuns, care nu este cel mai bun: Sunt egale. Daca le pui pe o balanta, cantaresc la fel.

| harciog a răspuns:

Educatia fizica, se pune?

| vali1985 a răspuns:

Matematica te pune sa gandesti este de logica, dar si romana iti este folositoare.
Dar mai bine matematica datorita exercitiilor care te pun sa te gandesti.

| positivity a răspuns:

Depinde de tine, de materia pe care vrei să o urmezi.
Însă, ambele ar fi la fel de importante. Nu poţi face nimic fără română, dar nici fără matematică.
Sunt într-o balanță.

| foxsilver a răspuns:

Limba romana. De ce? Pentru simplul motiv ca din zi si pana in noapte te exprimi in limba romana, si deci, inclusiv la ora de matematica. Cu cat cunosti mai bine romana, cu atat vei putea intelege si matematica, si fizica, sau orice te inconjoara pe lumea asta.
Chiar si o limba straina iti este explicata tot in limba materna.
Toate informatiile, si tot ce te inconjoara, se proceseaza in mintea noastra prin limba romana(materna).

| TempusVernum a răspuns (pentru foxsilver):

Un programator te-ar cam contrazice happy Romana ii este inutila.

| foxsilver a răspuns (pentru TempusVernum):

Serios? De ce, el cand se duce la spital ii explica doctorului unde il doare, si ce il doare, in limbaj IT?
Poate ai uitat ca suntem oameni, nu roboti, si ne exprimam intr-o limba, si nu intr-un LIMBAJ. E o diferenta!

| TempusVernum a răspuns (pentru foxsilver):

Diferenta pe care o faci tu e irelevanta. Nu era vorba de a cunoaste limba romana pentru a o putea vorbi, ci pentru a putea lucra cu ea pe plan profesional. Astfel, matematica e mai importanta. Mai ales ca, in timp, poti invata fluent alta limba. Romana e doar o alta limba printre multe altele! Matematica e aceeasi, draga mea!

| foxsilver a răspuns (pentru TempusVernum):

Ciudat, cum de mi-ai putut raspunde in LIMBA ROMANA, si nu ai folosit LIMBAJUL IT pentru a ma putea convinge!

| SimonaCristina a răspuns:

Eu cred ca matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele,in functie de drumul pe care il vei urma.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ambele sunt la fel de importante! nu te ajuta numai una fara cealalta!

| Zuzazozo a răspuns:

Matematica deoarece romana stie toata lumea, asa nu toata lumea stie ca faca o ecuatie mai complicata, sau geometrie in plan.

| TempusVernum a răspuns:

Fara nicio urma de indoiala, obiectiv privind lucrurile, matematica! Iti deschide in viata cele mai multe usi! Adica si dincolo de tara ta!
Ca nu toti vor aprecia matematica, nu o vor invata ca pe romana, e alta treaba! Am si zis, trebuie privit obiectiv.

| BiTW a răspuns:

În realizarea profesională, Matematica are o importanță mult mai mare decât Limba Română. De ce spun asta? Păi hai să o luăm logic.

Dacă urmezi o facultate de litere, jurnalism, etc., nu poți ajunge decât profesor, jurnalist, și uneori îți trebuie și relații pentru așa ceva. Salariile sunt de asemenea foarte mici.

Matematica în schimb, te ajută mult mai mult. Știind cu ce se mănâncă acest obiect, poți urma o facultate de cibernetică, inginerie, economie, chiar și medicină, ceea ce ți-ar oferi mai multe oportunități pe viitor.

| nanalicious a răspuns:

Pai... sunt egale. Fara matematica nu poti sa fi nici macar vanzatoare. Iar fara limba romana nu stii sa te exprimi corect. Toti copiii/adolescentii se gandesc la slujbe de vis dar fara invatatura nu poti sa faci nimic in viata. Fara invatatura poti sa ajungi doar cioban. Funda?

| iulianr a răspuns (pentru nanalicious):

Si ciobanii au nevoie de matematica.

| nanalicious a răspuns (pentru iulianr):

Da! Ca sa-si numere oile...

| Bobytza97 a răspuns:

Matematica te ajuta sa numeri banii big grin

| mihai9770 a răspuns:

MAtematica te ajuta sa iti dezvolti logica, dar romana exprimarea. Eu unul cred ca conteaza de persoana daca crede ca o ajuta mai mult sau nu. Mie unul imi place mai mult mate.

| bogdy4444 explică:

Voiam sa va dau funda la multi dintre voi dar nu puteam la toti! va rog sa ma iertati daca am gresit si sa comentati mai departe