| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa invat la matematica pentru examenul de capacitate (clasa a 8-a)? Lectile de baza

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Functii; ordinea efectuarii operatiilor; regula de 3 simpla; operatii cu multimi; trebuie sa stii sa desenezi forme geometrice; media aritmetrica, geometrica; iar la capitolul geometrie, absolut tot pentru ca inevitabil la subiectul 3 se da geometrie (cele mai grele).
In linii mari, absolut toata algebra si geometria din clasa a 8-a.
Insa ai grija si la atentia cu care citesti si prelucrezi informatiile, lucruri simple apar din lucruri grele.
Si fa cat mai multe exerctii dificile, asa vei avea o atentie si o pricepere mai sporita.
Nu uita si sa te uiti la subiectele din anii precedenti, ele iti vor face o idee despre dificultatea examenului.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Bunn
Deci e chestia ca la algebra ma descurc bine dar la geometrie nu pricep deloc.
Nu stiu cum sa incep sa rezolv o problema, nu inteleg cum sa le leg pe toate.
Ai ceva idei ce ar putea sa ma ajute in legatura cu asta?

2 răspunsuri:
| LexaEAG a răspuns:

Trebuie sa inveti materia care s-a dat si la simulare, si te asigur ca daca nu ai invatat pana acum nu mai poti, dar sa stii ca examenul de capacitate e mult mai usor decat simularea, si de obicei se iau note mai mari in examen, fiindca se corecteaza in alt judet.