| mo0nlight a întrebat:

Ce va face sa credeti in superstitii? ( intrebare pentru cei ce cred, evidenthee hee ) Sunt chiar curioasa... I mean, e chiar penibil ca atunci cand vezi o pisica neagra pe strada sa faci 3 pasi inapoi, nu se uita lumea cam... :O WTF? scuzati expresia big grin. Ce parere aveti despre superstitii?

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Cum am raspuns si pentru http://www.tpu.ro/......de-ocazii/ am sa iti zic cam acelasi lucru:

SUPERSTÍȚIE, superstiții, s. f. Prejudecată care decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămășițe ale animismului și ale magiei; p. ext. practică superstițioasă. – Din fr. superstition, lat. superstitio.

Sursa: DEX '98

Faptul ca unii oameni sunt superstitiosi si au tot felul de ritualuri (gen 3 pasi in spate, scuipat in san, batere de 3 ori in lemn, etc.) atesta faptul ca ei cred in noroc si ghinion si le asociaza cu chestii simple, banale. Ei traiesc cu credinta ca, chiar asa se intampla. Daca se intampla lucrul normal X (gen trece pisica neagra) atunci rezulta norocul sau ghinionul (in functie de caz).

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Superstitiile sunt necesare. sunt un fel de inlocuitor de viata spirituala accesibile oricui. daca nu intelegi religia sau nu te intereseaza ai in schimb un tricou norocos care chipurile te apara.

| haiZI a răspuns:

Nu vad ce superstitie e asta, o pisica cu blana neagra
Pai ce daca vezi un om negru sau un caine negru faci 3 pasi inapoi
Eu nu vad ce e cu pisicile?, chiar am avut pisica neagra

| Angel0 a răspuns:

Experienta personala.Anumite sunt aberante, altele in special cele legate de numere sunt interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna @mo0nlight!
Eu cred in superstitii dar nu neaparat in pisica sau daca treci pe sub vreo scara...ETC.
Exisat superstitii di despre sfarsitul pamantului, despre creaturi supranaturale, despre vrajitori, dragoni, fantome, ETC...
Asta cu pisica neagra e chiar o prostie, dupa parerea mea...
Unii cred in unele superstitii nu neaparat in toate.
Sper ca te-am ajutat...