| Daria a întrebat:

Cei care sunt la profilul *filo-bilingv engleza*, spuneti-mi va rog cum e profilul. E greu? Am inteles ca se face istorie sau geografie in limba engleza, e adevarat? Si cat de avansat trebuie sa fii la engleza pentru a face fata?happy

Răspuns Câştigător
| pinkelephant a răspuns:

Eu am terminat filo si in afara de engleza n-am facut nimic in engleza laughing. E drept ca asta a fost acum cativa ani, dar ma indoiesc ca s-a avansat atat de mult incat sa-ti predea cineva despre Stefan cel Mare sau Carpatii de Curbura in engleza. Existau niste materii optionale (de-alea "obligatorii") de genul Cultura si civilizatie britanica/americana unde ti se povestea in engleza (tot de catre o profa de engleza, in principiu).

Acum, in ceea ce priveste nivelul de engleza, nu stiu ce sa zic. Dar avand in vedere ca se da examen de admitere din engleza si se fac 6 ore pe saptamana... Trebuie sa ai habar cat de cat, hai sa zicem nivel mediu pentru clasa a 9-a si avansezi pe parcurs. Dar cred ca depinde si cat de "cu pretentii" e liceul si de profesor. Imi amintesc ca noi am inceput tare cu gramatica, tone de exercitii din culegeri din alea "profi" (adica scumpe laughing). Plus ca ne dadea cate 4-5 eseuri de la o saptamana la alta. In principiu, cred ca ar trebui sa poti sa te exprimi cat de cat coerent si corect gramatical (adica nu de genu He do not understand question).

1 răspuns:
| kissomanu a răspuns:

Eu unul nu stiu, caci la noi in MD nu exista asa ceva.dar m-ar tenta sa invat intr-un astfel de profil.