| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat focul?

Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Chestia e ca focul a fost descoperit cu foarte mult timp in urma de catre oamenii care traiau atunci din intamplare.focul nu a fost inventat ci descoprit.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Lol, stii povestea cu flacara olimpului, cum este ea purtata din Grecia si trece prin toate statele participante si ajunge in final in tara unde se tine olimpiada? Gandeste-te ca asa, odata in trecut, cineva a luat focul de la un copac trasnit si l-a dus in pestera unde aveau ei casa, ca l-au pazit si hranit zi si noapte sa nu se stinga. Pana au descoperit cum se face focul poate au trecut generatii intregi de oameni.

| rael a răspuns:

Focul nu a fost inventat, el a existat de cand lumea si pamantul.
Omul a fost cel care a invatat sa-l foloseasca pentru binele sau.
Dar banuiesc ca aceste lucruri le stiai si ai postat intrebarea doar de dragul site-ului.

| inimadeciocolata a răspuns:

Cine a inventat si cum a inventat.am un proiect azi si va rog sa ma ajutati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul...
Daca va ganditi bine, focul este o descoperire, inventie cum vreti sa ii spuneti voi, de care noi oamenii suntem pur si simplu dependeti: mancarea ne este asigurata de foc, caldura la fel. Dar o data cu venirea focului a aparut si poluare incetul cu incetul. Cel putin asa apare in manualul de clasa a-VIII-a, Istorie. E adevarat ca datorita focului oamenii au putut sa isi prelucreze arme, armuri si alte lucruri de acest gen.
Intr-adevar, focul reprezinta cea mai mare descoperire pe care un om a putut sa o faca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta va intrebam eu pe voi nu voi pe mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul nu a fost inventat ci descoperit de oameni preistorici' lor aducandule foarte mult bine in tecut asa cum ne aduce noua in prezent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul a fost inventat de ptolomeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul a fost descoperit de oamenii din preistorie. Un om din preistorie aluat doua pietre si a inceput sa le ciopleasca, cioplindule asa a fost descoperit focul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul a fost inventat de un om necunoscut big grinbig grinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Focul nu afost descoperit nu inventat ce prostie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii din preistorie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin lovirea a 2 pietre, fă

| ioanycutza a răspuns:

Focul nu a fost inventat de nimeni... a fost descoperit de niste oameni care au luat dou pietre si a inceput sa le ciopleasca