| M_3091 a întrebat:

Cine are o idee despre cum ar putea fi rezolvata problema urmatoare( rog doar idee nu rezolvarea): sa se calculeze porbabilitatea ca alegand un numar natural de 3 cifre acesta sa fie format din cifre pare distincte?

Răspuns Câştigător
| theWizz a răspuns:

Numerele naturale de 3 cifre sunt de la 100-999 deci 900. Acum tu in cele 900 de numere cauti pe cele de forma XYZ unde X, Y si Z sunt cifre pare disctincte cu X apartinand multimii {2, 4,6, 8} si Y, Z apartinand multimii {0, 2,4, 6,8}.Totalitatea nr XYZ atunci este egala cu: aranjamente de 5 luate cate 3- aranajamente de 4 luate cate 2(nr care incep cu X=0 in fata).Iti dai tu seama de ce!
Astfel P=(5!/2! - 4!/2!)/900=> P=(60-12)/900=>P=48/900=5.33%

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nr de cazuri favorabile supra nr total de cazuri, vezi care sunt sansele tongue

| Ghost_1336 a răspuns:

Trebuie sa vezi cate numere de 3 cifre sunt formate din cifre pare distincte si cate numere de 3 cifre sunt in total. Apoi faci raportul dintre ele.