| Vintagegurlll a întrebat:

Am o problema cu fata mea, am intampinat o problema la matematica si chiar nu-i gasesc rezolvarea... daca ma puteti ajuta, dau fundita happy

" La cel mai mare numar natural format din patru cifre adun catul numerelor 624 si 4 si obtin 201"
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| under89 a răspuns:

Obțin "201" - aici cred că este o greșeală. Dacă era 2014, să zicem, era:
x+624:4=2014
x+156=2014
x=2014-156
x=1858

Deci, mai bine vă mai uitați o dată pe problemă, pentru că dacă era "201" se obține număr întreg negativ, nicidecum un număr natural, ceea ce rezultă că problema e greșită happy

2 răspunsuri:
| sodobar a răspuns:

Am incercat sa va ajut, am incercat multe variante dar nu poate da, cred ca e gresita problema.

| Georgiana131 a răspuns:

Cel mai mare numar natural de 4 cifre este 9999. Catul este 131. Deci 9999 + 131 = 10130.