| ErrorFound a întrebat:

Cine este sau a fost Gerard Genette? thinking

Răspuns Câştigător
| Dheutsik a răspuns:

Gerard Genette este(inca mai traieste) un critic lierar Francez. Daca iti trebuie pentru o tema, uite aici:
Gérard Genette, născut în 1930 în Paris, este un critic literar și teoretician al literaturii, care a construit propria abordare în cadrul poetic de la structuralism.( http://fr.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9rard_Genette ). Funda?

| ErrorFound explică (pentru Dheutsik):

Nu pun intrebari pentru teme. Sunt in clasa a 8a si imi structurez un inceput de compunere pentru examen. La subiectul B1 (la demonstratii ca apartine genului epic/liric) vreau sa folosesc niste citate mai istete ca sa iau o nota mare.Multumesc mult.

4 răspunsuri:
| AleDia a răspuns:

Gérard Genette este un teoretician literar francez. (s-a nascut in 1930 in Paris)

| Patrisia14 a răspuns:

Salt la: Navigare, căutare
Gérard Genette

Gérard Genette (n. 1930) este un teoretician literar francez. Este considerat unul dintre principalii reprezentanți ai analize structurale și ai teoriei formelor literare.

| Bunocul a răspuns:

Gérard Genette (n. 1930) este un teoretician literar francez. Este considerat unul dintre principalii reprezentanți ai analize structurale și ai teoriei formelor literare.