| Apocaliptic a întrebat:

Cine imi da si mie TOATE formulele la geometrie(din clasa a V-VI-a pana in a VIII-a?
Daca ar fi un site si mai bine.
FUNDAA(cine imi da toate formulele)!

Răspuns Câştigător
| AstaMik2 a răspuns:

Ti le dau eu
arii:
triunghiu oarecare: latura x inaltime/2
tringhi echilateral :latura²radical din trei supra 4
si inaltimea tot aici este latura radical din 3 supra 2
triunghiul dreptunghiuc:cateta 1 ori cateta 2 supra 2 si inaltimea cateta 1 ori cateta doi supra ipotenuza
la paralelogram este latura ori inaltime
la romb dreapta 1 ori dreapta 2 supra 2
la dreptunghi lungime ori latime
la patrat aria e latura² si diagonala latura radical din doi
iar la trapez aria e baza mare +baza mica totul ori inaltimea supra doi si linia mijlocie baza mare +baza mica supra 2

| AstaMik2 a răspuns (pentru AstaMik2):

Iti dau si restul?

| Apocaliptic explică (pentru AstaMik2):

DA!
Din triunghi si patrat le stiu absolut pe toate. Spune-mi de la celelalte forme plane(paralelogram, trapez, etc.).
Daca le iei de pe un site, da-mi siteul sa iti fie mai usor.

7 răspunsuri:
| 0101 a răspuns:

Http://www.mateonline.net/geometrie.htm ai aici taate formulele de la geomertia plana si cea din spatiu + desen

| 0101 a răspuns:

Http://www.mateonline.net/geometrie.htm aici ai toate formulele de la geometria plana si de la cea in spatiu + desen :)

| Apocaliptic explică (pentru 0101):

Bine,daca spui ca le are pe toate, Imi spui si mie unde scrie de linia mijlocie in triunghi, sau in trapez si ce proprietati are si cat face?
Eu mai mult la asta m-am referit!
In fine, mi le spui tu? big grinbatting eyelashes