| DanielCross a întrebat:

Cine imi explica si mie ce inseamna in matematica:Sa se determine multimeasadB/C) u (C reunit D) si B x C.Mai exact vreau sa stiu ce inseamna acel,, u" si x-care mai mult ca sgur nu are sensul de inmultit. Funda raspunsului ajutator! merci :*

Răspuns Câştigător
| Csp a răspuns:

X înseamna produsul cartezian. Adică B×C înseamnă mulțimea tuturor perechilor ordonate cu primul element din B și al doilea element din C. Ex:{1, 2} × {3, 4} = {(1, 3),(1, 4),(2, 3),(2, 4)}. Acel U înseamnă reunit. Adică:Reuniune inclusivă: A ∪ B înseamnă mulțimea care conține toate elementele lui A, și toate elementele lui B. De exemplu mulţimea A este formată din numerele 1, 2, 3, 4, 5,iar mulţimea B din numerele 3, 5, 6, 7.
Astfel mulţimea fotmată din elementele mulţimii A şi elementele mulţimii B este mulţimea numerelor 1, 2, 3, 4, 5,6,7. Asta inseamnă acel U-reuniunea.
Sper că am fost de ajutor happy

1 răspuns:
| anonima1995 a răspuns:

Prima data calculezi B/C, adica elementele care apartin multimii B si nu apartimn multimii C.
Apoi calculezi C reunit cu D, adica toate elementele comune si necomune luate o singura data.
Acel "u" inseamna reunit, adica din cele doua operatii pe care ti le-am zis mai sus, faci o singura multime, adica toate elementele comune si necomune din (b/c) si (cUd) luate o singura data.
Acel "x" efectueaza operatia de inmultire intre doua multimi.
Definitia ar fi cam asa BxC = ((b, c) e R/ b e B si c e C). Acel "e" inseamna apartine.