| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da detalii despre Iron Man? nu despre film, ci despre el ca super erou(cum a ajuns erou, ce puteri are, cativa dusmani, etc)

1 răspuns:
| Danyelusha a răspuns:

Primul Iron Man a făcut deliciul fanilor Marvel, a fost bine primit de critici şi un succes fulminant de box-office (585 de miloane de dolari în toată lumea). Pelicula a însemnat foarte mult şi pentru protagonistul acesteia, Robert Downey Jr., marcând un salt vital pentru cariera sa, aşa cum a declarat într-un interviu acordat lui The Los Angeles Times.

„Acest prim [Iron Man] a schimbat totul în viaţa mea", a mărturisit actorul de 46 de ani, a cărui carieră actoricească a fost multă vreme umbrită de apetenţa sa pentru alcool şi droguri. „În ceea ce priveşte cel de-al doilea film al seriei, au existat aspecte care pe mine m-au dezamăgit sau mi-au displăcut, însă cel puţin pot spune că m-a pus într-o lumină destul de bună", a mai spus actorul.

„Primul a fost o ca meditaţie pe tema responsabilităţii şi un exemplu al modului în care un mic grup de oameni pot aborda din perspective diferite o idee şi, dacă lucrurile merg bine, să o transforme în ceva despre care oamenii să spună: Este meu preferat din acest an".

După succesul cu Iron Man, Downey Jr. a abordat partitura din Tropic Thunder, pentru care a primit şi o nominalizare la în. Însă nu a fost sigur că a luat decizia corectă când a acceptat rolul: „Am semnat pentru Tropic Thunder după Iron Man, şi mi-am zis că până aici mi-a fost. Tocmai făcusem un care urma să-mi relanseze numele cât de cât şi mi se părea că sunt pe cale să-mi pierd orice pic de voinţă de a continua în cazul unui nou eşec", a mărturisit actorul.

„Acest [Iron Man] a ajuns să fie unul din lucrurile cele mai purificatoare pentru viaţa şi cariera mea în decursul a mulţi ani şi unul care mi-a oferit cele mai fericite clipe", a concluzionat el.

Pe Downey Jr. îl poţi vedea din decembrie în Sherlock Holmes: A Game Of Shadows, iar anul viitor în The Avengers, alături de alţi binecunoscuţi supereroi Mavel. Printre proiectele sale pentru marele ecran se numără şi Perry Mason, o poveste poliţistă după romanele lui Erle Stanley Gardner, în care actorul al putea primi rolul central.
Paramount Pictures şi Marvel Entertainment prezintă mult aşteptata continuare a filmului „Iron Man", blockbusterul care descrie aventurile eroului de legendă lansat de Marvel, şi care îi reuneşte pe regizorul Jon Favreau şi actorul nominalizat la Oscar Robert Downey Jr.

Este un fapt binecunoscut de toată lumea acum că industriaşul miliardar Tony Stark (Robert Downey Jr.) este Iron Man, iar Tony încearcă să minimalizeze beneficiile celebrului costum relansând…

Iron Man va fi sequel pentru Thor, The Avengers si Captain America
In acest stadiu, cornologia universului Marvel este putin confuza: evenimentele din Iron Man s-au petrecut cu mult inaintea celor din The Incredible Hulk, The Incredible Hulk este setat in aceeasi perioada ca si Iron Man 2. Thor e dupa Iron Man 2 si Captain America: The First Avenger are loc cu 50 de ani inainte evenimentelor tuturor filmelor mentionate. The Avengers va fi singurul care va aduce toate personajele in acelasi interval temporal. In mod normal ne putem astepta ca toate filmele Marvel care vor fi lansate dupa The Avengers, sa aiba legatura si continuitate. Acum, regizorul Jon Favreau a confirmat acest lucru.

Intr-un interviu acordat MTV. Favreau a spus clar ca evenimentele din Iron Man 3, care este programat spre lansare pe 3 mai 2013, vor servi ca un fel de sequel pentru Thor, Captain America si The Avengers.

In luna mai, Favreau a spus ca Mandarinul va fi villain-ul central al filmului, insa nu era sigur daca va putea sa prezinte acest personaj intr-o lume populata de atatea personaje legate intre ele.
Iron Man 2 a vandut de 5 ori mai multe bilete decat primul Iron Man
u ne surprinde ca Iron Man 2 vinde bilete pe banda rulanta, insa, spre deosebire de primul Iron Man, viitorul financiar suna mult mai bine pentru acest nou sequel. Conform MovieTickets.com, Iron Man 2 a vandut de 5 ori mai multe bilete decat a reusit predecesorul lui in aceeasi perioada, acum 2 ani.

Primul film a incasat 318 milioane in SUA si 600 de milioane de $ la nivel mondial. Weekend-ul lansarii a fost suficient pentru a inregistra incasari impresionante de 98 de milioane $, astfel ca ne putem astepta ca Iron Man 2 sa se indrepte cu pasi grabiti spre pragul de 500 de milioane de $.

Recordul pentru cele mai mari incasari din weekendul lansarii il detine in continuare The Dark Knight cu 158 milioane $.

In Romania filmul a avut deja avampremiera pe 28 aprilie, insa americanii mai au de asteptat pana in 7 mai cand vor putea sa vada filmul in cinematografe. Cert este ca sunt nerabdatori si cumpara bilete in avans, pentru a fi siguri ca prind un loc in sala de cinema.
Paramount si Marvel pregatesc deja o relansare a francizei "Iron Man"
Cu toate ca Iron Man a incasat 600 milioane $ pe plan mondial, si Iron Man 2 va fi lansat in curand cu foarte mari sanse de a depasi aceasta suma, cei de la IronWatch25/7 ne anunta ca Paramount Pictures si Marvel Studios vor sa relanseze franciza.

Pare-se ca producatorii vor sa dezvolte aventurile lui Tony Stark intr-o cu totul alta directie. Mai mult decat atat, il vor pe McG (Terminator Salvation) la regia noului Iron Man, care Mcg il vrea la randul lui pe John Cena in rolul super-eroului.

"Iron Man e un personaj extrem de complex. Robert Downey Jr. e fantastic daca vrei o abordare artistica, sau de film independent, insa filmul pe care-l pregatesc va fi mult mai mare si mai ambitios", a declarat cineastul, care acum pregateste This Means War, comedia cu Bradley Cooper si Reese Witherspoon in rolurile principale.

Intrabat daca noul Iron Man va fi realizat in 3D, McG a dat un raspuns evaziv:

"Sincer sa fiu, nu ma gandesc la asta acum. Ins-ar fi foarte misto, nu?".

In ceea ce priveste distribuirea lui Cena in rolul lui Tony Stark, regizorul e convins ca va fi un pariu pe care-l va castiga:

"John Cena nu reprezinta o garantie a succesului de casa, insa uitati-va la el…EL e Iron Man."

Se pare ca regizorul vrea sa faca un Iron Man complet diferit de cel al lui John Favreau:
"Vreau sa-l fac mai mare si mai spectaculos…Vreau sa fie ca o lupta de wrestling in spatiu…insa intr-un spatiu marca McG, intelegeti?"

McG a mai spus ca a renuntat cu totul la franciza Terminator:

"Terminator Salvation mi-a aratat cine sunt. Poate nu sunt chiar James Cameron, insa Avatar-ul ne-a demonstrat tuturor ca nimeni nu e James Cameron. Ma multumesc sa fiu doar McG".
http://www.cinemarx.ro/stiri-cinema/prima-poza-de-pe-platourile-iron-man-2/
http://www.cinemarx.ro/stiri-cinema/arta-conceptuala-la-iron-man/
Sper ca ti-am fost de ajutor;)