| MariaRebecca a întrebat:

Cine imi poate da intrebarile la.Cazul nominativ cazul acuzativ cazul genitiv si cazul dativ. Funda. Urgent

Răspuns Câştigător
| LaURrIkkaaa a răspuns:

Nominativ-Cine? Ce?(subiect ex Ea este frumoasa)
genitiv-al/a/ai/ale cui?(atribut ex jucaria fratiorului, nume predicatic ex jucaria este a fratiorului)
dativ-cui?(functia de complement indirect ex premiul intii i se acorda elevei, si nume predicativ.)
acuzativ- ca sa-ti fie mai usor toate care au prepozitii in fata ex: pe cine? pe ce?
Funda XD? ma pricep ft bine la romana si sint sigura ca e corect

4 răspunsuri:
| Luci99 a răspuns:

Nominativ: Cine? Ce?
acuzativ: Unde? Cand? Cum? De/pentru unde/cand?
genitiv: Al/ai/ale cui?
dativ: Cui?

Funda?

| MariaRebecca explică:

LUci 99 imi mai poti da si functiile sintactice si la c eintrebari raspund?

| Vizitiu_Alina_1981 a răspuns:

Nominativ=cine? ce? Acuzativ=pe cine?, ce? cu cine?