| djcatalin2000 a întrebat:

Cine imi poate da niste porbleme de chimie cu concentratii dar sa fie nerezolvate. dau funda si va rog sa fie de clasa a VII

2 răspunsuri:
| catinque a răspuns:

Uite aici :
- http://iubestestiinta.wikispaces.com/file/view/Solutii.pdf sunt și probleme nerezolvate dacă te uiți bine
Fundiță?

| ElenaMădălina19 a răspuns:

Concentratia solutiilor si concentratia procentuala a solutiilor?
1.Ce concentratie procentuala are o solutie cu masa de 200 g care contine 40 g zahar?
2.Ce cantitati de solutie, concentratie 1, 2% si poate obtine prin dizolvarea a 12 g de sare lamaie in apa?
3.Ce concentruatie procentuala are o solutie de apa cu soda de rufe de 250 g daca s-au dizolvat 30 g soda de rufe?
4.Cate grame de zahar sunt necesare pentru prepararea a 400g solutie cu concentratia procentuala 25%?
5.In 500g apa se dizolva 50g piatra vanata, ce concentruatie va avea solutia obtinuta?
6.Ce cantitate de apa trebuie adaugata la 500g de solutie cu acid clorhidric cu concentratia 65% pentru a o dilua la c=40%?