| AndreeaLoverr a întrebat:

Cine îmi poate explica exercițiile cu radicali? Vreau într-un mod mai ușor de înțeles cu mai multe exemple.Dau funda la cel mai bun.

Răspuns Câştigător
| teo530 a răspuns:

Radicalii pot fi rezolvate în 2 feluri:
Prima metodă este cea care seamănă cu împărțirea(cred că pe ăsta ți s-ar arătat) și a 2 metodă se face așa:
Se scrie numărul care este sub radical și după el o bară dreaptă lungă, se împarte numai la numere prime în afară de 1(2, 3,5, 7,11, 13,17,...).
Ex:√144
144|2}
72|2}
36|2]
18|2]
9|3)
3|3)
Acum faci perechi de fiecare număr(eu am pus paranteze la perechi). Am 2 perechi de 2 din care rezultă 2 de 2(2×2) și o pereche de 3. (2×2)×3=4×3=12
Deci √144=12.
Dacă rămânea un număr fără pereche atunci rămânea sub radical.
Ex:√12
12|2)
6|2)
3|3
2×2=4
√12=4√3.
Sper că te-am lămurit.

| teo530 a răspuns (pentru teo530):

Să nu mai pui pe TPU întrebări care țin de teme deoarece acest site nu este pentru teme și contul îți poate fi suspendat sau șters. În schimb site-ul Brainly este special făcut pentru rezolvarea temelor. Și înainte să folosești metoda pe care ți-am dat-o la teme, teste sau altele ar fi bine să îi spui și profesoarei tale de matematică că sa știe de unde ai luat asta și dacă nu ai înțeles bine de la mine (plus că poate am uitat ceva, nu vad nimic lipsă dar poate am omis ceva) să îți mai explice ceva.

| AndreeaLoverr explică (pentru teo530):

Scuze,am mai văzut câteva întrebări de genul şi am crezut că nu încalcă regulamentul sad
Mulţumesc mult pentru timpul acordat şi scuză-mă că abia acum îţi răspund.:-)

| teo530 a răspuns (pentru AndreeaLoverr):

N-ai pentru ce să-ți ceri scuze și de aceea am am acest cont, pentru a ajuta.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai ușor de înțeles decât în clasă, cu profa în fața ta?
Cred că glumești

| AndreeaLoverr explică (pentru sierra1):

Am avut nişte probleme şi am lipsit de la şcoală o lungă perioadă de timp

| Patiella a răspuns:

Cred ca te pot ajuta. Ce nu intelegi? Da-mi un exemplu, ca sa-mi pot da seama cu ce te-as putea ajuta.