| mrjohanys a întrebat:

Cine imi poate explica, noi ne tragem de la Daci si Romani sau de la Daci si Indieni? ca de vreo 17-18 ani peste tot in Romania aud numai manele. si la tv vad numai filme indienu (NATIONAL TV etc.etc)(a aparut ACASA GOLD si am auzit ca o sa difuzeze foarte multe telenovele cu indieni) noi acum ne indreptam catre Orientul Mijlociu sau catre UE?

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Stramosii nostri sunt geto-dacii si romanii.Romanii sunt un popor care s-a format intr-o perioada lunga de timp si fetele noastre sunt atat de diverse datorita faptului ca de-a lungul timpului prin teritoriul tarii noastre au trecut multe grupuri de migratori, printre care si tziganii. Ei s-au hotarat sa si ramana aici si sunt originari din stepele nord pontice.
Daca la un post de televiziune e promovata o anumita cultura, un anume mod de trai si un anume popor asta nu inseamna ca sunt promovati pentru ca ne sunt rude, ci pentru ca pur si simplu directorului televiziunii aleia ii place acel popor.
Noi suntem un popor din Europa Centrala SE, descindem din romani, marele Imperiu Roman, avem mai multe legaturi cu Europa prin toata istoria noastra decat cu Orientul Mijlociu.Nu tot ce e la tv e si adevarat.Mai vezi si tu niste documentare ca sa intelegi lucrurile mai bine.
Ce legatura au manelele cu originea noastra? Cantece dacice nu cred ca s-au pastrat. Oricum sunt promovati si artisti de muzica populara, autohtoni, de-ai nostri.
Poporul nostru are o mare deschidere catre orice tip de cultura la care nu a avut acces pana in '89, de aceea vedem filme coreene, spaniole, frantuzesti, americane, englezesti, rusesti, italiene, japoneze.
Ceea ce e difuzat la tv nu are legatura cu politica tarii noastre.

| thecakeisalie a răspuns:

Poporul roman se trage din Daci si Romani. Majoritatea popoarelor europei se trag din rasa indo-europeana, care a rezultat din migrarea unei mase de oameni din aria Indiei de astazi spre Europa. Acestia NU erau indieni, adica nu aveau caracteristicile fizice ale indienilor sau sud-asiaticilor de astazi. Cunosc acest subiect foarte vag si nu cred ca te-am lamurit, dar ar fi bine sa te lamuresti citind ceva istorie.
Spor!

| mickeye a răspuns:

Românii sunt țigani.Adică 40% dintre locuitorii României sunt de etnie rromă.De aceea manelele au succes în România. Lăcomia, snobismul, prostul gust sunt la putere la noi.
Și la bulgari e un post de muzică gen TARAF, dar acolo nu cântă țigani, ci bulgari.și au muzică asemănătoare cu manelele noastre.Fiindcă manelele sunt niște ciordeli nesimțite după melodiile străine.
Guță-sunt tare / SNOW-INFORMER
Babi Miracol-Aproape de inima ta / Gloria Estefan-Hoy

| dana90 a răspuns:

Pai asa se pare noi nu mai scapam de tiganii astia doamne stiu ca nu este bine sa urasti dar sany hoti mincinosi de te uimesc nu i pot suporta rar tigan de omenie aia de pe canalele de manele mai vezi cate unu te apuca greata asta este noi santem de vina aica si undurii au mai multe prioritati iti vine sa crezi? eu sunt din tg mures m-am dus la un magazin vanzatoarea nu stia romana numai maghiara adica nu este corect ei in ungaria zeci de canale in maghiara sau au la toate liceele profile in romana pana si la emisiuni cand se vb in romana ei traduc in maghiara me dezgusta penibil!

| CrazyKitten a răspuns:

Noi ne tragem sigur din daci si romaniwinking Astia de la televiziune adauga numai prostii cu indieni chinezi japonezi etc. Deci, fii sigur ca ne tragem din daci si romani si ne indreptam spre UEwinking