| Nicoletaiwhbwbwbbwbw a întrebat:

De ce România este țară latină dacă ne tragem din daci și nu din romani?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Urmareste aici cu atentie si te vei lamuri:

https://www.youtube.com/watch?v=9lNqNt-kkE0

| Simpatic a răspuns:

Mai exista inca o parere se pare https://www.contributors.ro/......hai-netea/

| mODIN a răspuns:

Pentru ca limba romana e inrudita cu latina, nu cu limba dacilor.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca in trecut o parte din imperiul roman s-a contopit cu poporul dac dupa multe batalii purtate. Si dacii care ocupau teritoriul tarii noastre uso usor au preluat din cultura romanilor. Nu mai stiu sigur totusi daca au cazut la pace sau pur si simplu ne-au anexat cu japca.

| Dragobeta a răspuns:

Ai trecut pe la scoala? Pe la orele de istorie.

| Nicoletaiwhbwbwbbwbw explică (pentru Dragobeta):

Desigur că am trecut dar învăț într-o țară și școală în care nu se învață istoria imperiului Roman

| Dragobeta a răspuns (pentru Nicoletaiwhbwbwbbwbw):

Dar ce intrebi tu tine de istoria poporului ROMAN. Nu am tastatur cu diacritice, dar intelegi, e Romania.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Pentru că ne tragem și din daci, și din romani, dar în mare parte din romani.

| RedMarr a răspuns:

Pentru ca in urma Razboiului pierdut de Daci/geto-daci... Natiunea Invingatoare, Romanii si-au adus si impus Propria Limba si Obiceiuri, care au fost preluate/adoptate de locuitorii bastinasi(dacii). In timp, fuzionand, s-a format o limba cu o puternica influenta /Caracteristica Romana ...deci de origine Latina ( ea, limba romana, fiind o varianta de limba latina ). Noi, Italienii, Spaniolii si Portughezii (cred ca si francezii ) suntem tarile Originale-autentice Latine care au mostenit cuvinte din Limba Latina a romanilor ( a nu se confunda cu tarile /Latino/ din America de Sud - ele au fost modelate de Spania/Portugalia, deci la mana a 2-3a).