| Larisa_3441 a întrebat:

Cine imi poate explica si mie va rog cum se fac calculele cu gradele si minutele si secundele ma refer acelea care depasesc si adunare scadere impartire si inmultire desigur funda

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dragă Larisa. Enunţul cererii tale nu este corect. Pîmă la jumătate e clar. În a doua sa parte nu e clar. Mai stai, mai gîndeşte puţin ce vrei şi apoi rescrie textul.
Chestia însă, în general, e cam aşa. Dacă la lungimi, mase, suprafeţe, capacităţi se foloseşte sistemul centesimal ( din sută în sută, cu multipli şi submultipli), la grade se aplică sistemul sexagesimal( din 60 în 60), Deci 1grad= 60 de minute =3600 de secunde. De aici încearcă tu să faci socoteli. Deci, ATENŢIE! Din 60 în 60. Ca şi la ceas. De fapt pentru că e vorba de UNGHIURI., principiul e acelaşi.
Un ceas ( o oră de pe ceas) are 30 de grade.Tot ceasul, adică 12 ore, adică un cerc complet, are 360 de grade.