| Numefals a întrebat:

Cum se calculeaaza cu puteri(inmultire,adunare, impartire si scadere)nu imi dati propriatatile puterii.Cel mai rapid ia funda

Răspuns Câştigător
| 1234dany5 a răspuns:

1.a la puterea -n- x(ori) a la puterea -n- = a -m+n- 2. a la puterea -n- sadimpartit) cu a la puterea -n- = a m-n 3. intre paranteze : (a la puterea -n-) totul la puterea -n- = a -m x(ori) n- 4. in paranteze : (a x(ori) b) totul la puterea -n- minus a la puterea n x(ori) b la puterea -n-. 5.a la puterea 0 (zero)=1 6. a la puterea 1= a 7.1 la puterea -n- = 1 Funda? (le-am scris din caietul de notite in ora de matematica) deci tot ce ti-am scris a fost dictat de profesor!