| love10andra a întrebat:

Cine ma ajuta la tema la mate? Nu vreau sa-mi faceti tema! Vreau doar sa-mi explicati cum se face.Am de comparat doua puteri:de ex:2 la 5 si 5 la 2.Cum se face? Ca eu n-am inteles nimic...trebuie sa incercam sa le scriem ca puteri cu aceeasi baza sau ca putere cu acelasi exponent! Dar cum? Vreau sa-mi explicati clar! Sunt mai grea de cap... FUNDA + VOT!

8 răspunsuri:
| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Cred ca trebuie sa aduni exponentii
dar nu stiu sigur

| KellyGreen a răspuns:

Trebuie ridicat la putere fiecare numar si apoi o sa le comapri usor.

| IndescribableChild a răspuns:

Undead.army96
Da mi add pe Skype si iti explic acolo.

| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Esti a 5 a nu? Eu-s a 6 a deci imi este usor sa-ti explic.Nu este asa de complicat sa stii. Daca prinzi ideea n-o mai uiti.2 la 5 este 2x2x2x2x2 (noi "ori" il scriem cu punt dar nu am la tastatura deci sper sa-ntelegi...) si 5 la 2 este 5x5.Asa ca 2 la 5 este mai mare.Intelegi?

| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Eu in locul tau as fi cerut ajutorul unei colege pentru ca intelegi mai bine daca esti langa ea dar totusi merge si asa, dar e mai greu de inteles.

| katy2002 a răspuns:

2 la puterea a 5-a =2x2x2x2x2=32
5 la puterea a 2-a =5x5=25
32 este mai mare ca 25
Funda?

| diadiadiadiadiadiadiadiadiadiadiadiadiadiadia a răspuns:

Pai... le rezolvi de ex: 2 la 5 egal cu 32
si 5 la 2 egal cu 25 si e logic ca prima este mai mare decat a doua