Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2863553intrebari
Kurtmann
Ultimele intrebari
dEpurtat.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
27 Feb
SATI 273.902AFISARI
142.938VIZITE
128.008V. UNICI

Nu inteleg ce trebuie sa fac nu vreau sa`mi faceti tema vreau sa`mi explicatithinking sunt mai multe tipuri de regionalisme sau ce

Idntificati tipul urmatoarelor regionalisme : sterin etcccc.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Regionalismele sunt fapte de limba (fonetice morfologice, sintactice sau lexicale) specifice graiului dintr-o anumita zona geografica a tarii.
    "Regional" & "popular" repezinta categorii distincte: prima se defineste pe baza criteriului "geografic"(regional se opune in general), ia a doua se defineste pe baza criteriului "sociocultural" ("popular" se opune lui "literar"); spre deosebire de reginalisme, folosite numai in anumite zone, elementele populare sunt intrebuintate pe tot teritoriul tarii, indeosebi de vorbitorii cu un grad mai redusde instructie.
    * Dupa nivelul limbii la care se manifesta, regionalismele se clasifica astfel:
    a) regionalisme fonetice: hier, hire, chiatra, ghine (fier, fire, piatra, bine)
    b) regionalisme gramaticale (forme gramaticale specifice anumitor arii geografice): oi merge, a face (voi merge, va face), in Moldova; lucra, manca (lucreaza, mananca), in Transilvania; asta, aia, astia (acesta, aceea, acestia), in Muntenia;
    c) regionalisme lexicale (cuvinte care cunosc o circulatie limitata, in principiu o anumita arie geografica): moldovenisme- omat (zapada), papusoi (porumb), colb (praf); ardelenisme- coparseu (sicriu), paparada (omleta), clop (palarie); muntenisme- nitel (putin), pacla (ceata), lele (matusa);
    d) regionalisme semantice (sensuri diferite ale aceluias cuvant, repatizate pe arii dialectale; de exemplu, ginere are, in aria nordica, sensul "ginere", pe cand in sud are & sensul "mire").
    Anumite regionalisme prezinta conservari ale unor fonetisme arhaice, precum formele etimologice cu â in locul diftongului âi, in cuvinte de origine latina: câne, mâne, pâne.
    Din punct de vedere stilistic, regionalismul are, ca & arhaimul, o functie de evocare ori de caracterizare a vorbirii personajelor in mod intamplator sau intentionat.
    Daca examinam limba scriitorilor din a doua jumatate a secolului trecut, se constata ca folosirea regionalismelor vizeaza efecte estetice, atat in planul personajelor, cat & in acela al autorului. Regionalismele...

• 1 răspuns RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Aceeasi tema o am si eu, esti in clasa a 7-a?