| milostiv a întrebat:

Cine ma auta si pe mine la intrebarea asta: fisa de analiza a produsului din plastic

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nu am idee ce dracu învățați voi la materia aia.
fisa de analiza a produsului din plastic : un produs făcut din masă plastică ar trebui să scrie din ce polimeri este făcut produsul.
Compozițiile chimice ale acelor plastice: pe lângă polimer se bagă și alte substanțe foarte necesare :
- stabilizatori Uv,
- antiozidanți,
- antiozonanți
Din considerente economice se mai bagă și :
- masă plastică reciclată,
- plastifianți,
- diverse alte materiale.
Deci primul capitol este compoziție chimică produse componente.
Al doilea capitol determinări și analize fizico -chimice ale acelor plastice deci un fel de certificat de calitate legat de compoziția utilizată.
3) fișa tehnică de fabricație produs unde își scrie fabricantul lucruri strict legate de procesele tehnologice din uzina lui și de dimensiuni produs, controale interne produs etc
4) Destinație și condiții de utilizare produs fabricat.
5) Garanțe de fiabilitate produs, dacă este folosit corect.
6) Diverse alte aspecte pe care fabricantul produsului vrea să le scrie.

,

| milostiv explică (pentru MMihai):

Multumesc mult! ca m-ai ajutat

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ca utilizator final nu vei avea acces nici la fișa tehnică a compozițiilor utilizate și nici la fișa tehnică de realizare produs final și nici la determinările realizate.

| MMihai a răspuns:

După asta apar analizele fizico chimice ale angrosistului care cumpără produsele sau ale uzinei care asamblează produsele, făcute din diverse plastice.