| MenOfMayem a întrebat:

Cine poate sa îmi dea informații despre profilul informatică-economică? Mai exact cum se învață? Ce se învață? Trebuie sa te pricepi din liceu la economie sau contabilitate? Puteți spune toate detaliile și părerile voastre, aștept răspuns, mulțumesc :d

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Uitandu-ma prin intrebarile tale constat ca ai finalizat un liceu tehnologic --- deci, ai habar de matematica, mai ales ca este disciplina de bacalaureat! Asadar, daca vei fi admis la acest program de studii te sfatuiesc sa pleci la "drum" cu gandul ca este un "drum" lung,respectiv licenta +master, dar ca, la finalul lui, te asteapta o cariera de analist bussiness/consultant software, programator, expert QA/testing, expert in baze de date, expert "software support" si tot felul de alte pozitii in companii care necesita studii economice. Nu se compara chiar si sub aspect financiar cu alegerea ta initiala ( cea de translator )! Si apoi, un alt avantaj este ca-ti poti gasi un job spre finalul studiilor de licenta.

Revenind la intrebarile tale, iti raspund punctual :
1.Se invata logic si analitic
2. Discipline specifice domeniului economic + discipline specifice domeniului informatic( cu aprofundarea acestora in ciclul de studii masterale). Vezi, in link, planul de invatamant pentru ciclul licenta /informatica economica FSEGA-Cluj :https://econ.ubbcluj.ro/n3.php?id_s=197&id_c=104&id_m=3
3. Nu trebuie!
Succes!

1 răspuns:
| DreamyAndBold a răspuns:

Ce stiu e ca trebuie sa ai medie mare la bacalaureat si sa iti placa matematica si ar fi bine si informatica, sa ai habar de ea. Restul se cladeste peste, in timpul facultatii.
Se face multa programare, baze de date, aspecte economice de luat in seama pentru diferite programe, pregatire economica.