| anonim_4396 a întrebat:

Cine sti cat face un numar cu minus impartit la alt numar cu minus(Ex -6 : -3)

Răspuns Câştigător
| florinell a răspuns:

PAI trebuie sa stii regula semnelor care e ca la inmultire,si anume:
minus ori minus este plus
minus ori plus este minus
plus ori minus este minus, si asa e si la impartire, iar ca sa iti dau raspuns la intrebarea ta este asa:
-6 sad-3) este -2.
Hai numai bine si bafta la invatat!

10 răspunsuri:
| roxana94 a răspuns:

Un numar cu plus
-6: -3= 6:3

| semix a răspuns:

Salut. 2 la ecuația ta. bafta big grin

| BuburuZza_5861 a răspuns:

2. minus : minus=plus

| Shine a răspuns:

Buna! In exemplul dat de tine raspunsul corect este 2. Un numar cu minus impartit la altul cu minus da cu plus.

| PaPi a răspuns:

Un numar negativ impartit cu un alt numar negativ are ca rezultat un numar pozitiv. La fel e si la inmultire. Iar la exercitiul tau rezultatul va fi 2. Sper ca te-am ajutat!

| RagazzaDiPapa a răspuns:

Sunt niste reguli: minus impartit la minus egal plus
minus impartit la plus egal minus
plus impartit la plus egal plus
plus impartit la minus egal minus

Deci: minus sase impartit la minus trei egal doi

*scuze ca am scris cu litere dar nu ma lasa sa scriu cu cifre sau alte chestiitongue

| dalia_7907 a răspuns:

Daca ambii termeni sunt negativi(cu semnul minus in fata lor) rezultatul va avea semnul plus (+) si impartirea se face normal.
Daca doar unul din termeni are semnul minus rezultatul iti da tot cu minus in fata. Sper ca ai inteles.happy

| Ionik98 a răspuns:

Un numar negativ impartit la un alt numar negativ da un numar pozitiv. De exemplu, -6 : -3 = 2