| Madutsaa a întrebat:

Cine stie cate`va exp frumoase de toamna ( in livada ) pls...am nevoie de raspunsuri rapide ...pls:*:*

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Intr-o caleasca aurita, cu haina ei cu trena lunga de culoarea vantului, cu alai de frunze ruginii si cu cantece debucurie, a sosit toamna cea darnica. Soarele palid, parca slabit de puteri, priveste toata agitatia din jur. Toamna, ca o regina mandra in culoare, a transformat livada intr-un tablou multicolor. Livada freamata de agitatia harnicilor culegatori. Merele cu obrajii rosii ca focul, perele aurii, prunele brumate, gutuile cu puf galbui parfumate, strugurii aurii asteapta toate sa fie culese cu grija si puse in ladite pentru a putea fi pastrate in camarile cu provizii. Frunze aramii se astern obosite pe pamant. Pasarile calatoare se gatesc de lunga calatorie spre tarile calde.
Incheierea o faci tu.

livada s-a gatit cu haina ei multicolora, avutiile toamnei,
Mai poti sa te inspiri si de aici:
http://www.referat.ro/referate/Bucuriile_toamnei_c2ae9.html