| lmny a întrebat:

Cine stie daca e posibil sa faci atat scoala postliceala cat si o facultate bugetate de stat?
De ex. dupa ce termini o postliceala la buget, sa te inscrii la o facultate tot la buget?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o alta situatie, le face deodata, asa ca este similara cazului ca urmeaza doua facultati si aici exista prevederea ca nu pot fi ambele fara taxa.
Sunt jurist si nu am intalnit nici o prevedere legala in sensul ca nu ai avea dreptul sa urmezi, dupa o scoala postliceala de stat fara taxa o facultate de stat fara taxa.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil asa cum spui, singura conditie este sa reusesti la admiterea la facultate. Numai bine!

| lmny explică (pentru Ioandelasal):

Esti sigur? Ai intalnit pe cineva in cazul asta? Adica postliceala sa fie la buget?
Am auzit pe cineva ca in paralel nu poti face la buget si postliceala si facultatea... Eu intreb acum daca se pot face pe rand.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lmny):

Una ai spus in prima postare si alta spui acum. Spuneai ca vrei sa faci facultatea DUPA postliceala, acum spui ca vrei sa le faci simultan. Nici nu cred ca pot fi facute simultan la cursuri de zi, la postliceala trebuie sa mergi in fiecare zi.
Si scoli postliceale sunt si de stat, nu numai particulare. La cele particulare sigur trebuie sa platesti, la cele de stat nu.

| lmny explică (pentru Ioandelasal):

M-ai inteles gresit. Ma intereseaza DOAR daca se pot face pe rand, tinand cont ca simultan NU se poate. Ambele sa fie de stat.
Eu ma gandeam ca e posibil ca statul sa finainteze un SINGUR "curs" de asta(postliceala sau facultate) pentru o persoana, indiferent de durata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lmny):

Eu te-am inteles perfect, tu ai scris gresit, reciteste-ti postarile.
Sunt studii diferite, asa ca nu se pune problema.

| lmny explică (pentru Ioandelasal):

Le-am recitit...
O persoana mi-a spus ca a fost admisa la buget si la facultate si la postliceala, dar apoi i s-a cerut sa renunte la una si acum face facultate buget+ postliceala taxa. ( de unde se deduce ca sunt studii considerate egale cand vine vorba de finantarea de la stat, deoarece tot asa se procedeaza in cazul a doua facultati in paralel: una buget+una taxa.
Si daca e asa, inseamna ca nici daca le faci pe rand, nu le poti avea pe amandoua
sau daca renunti la postliceala dupa un an sau doi, sa ai sanse pentru o facultate bugetata pe toata durata de studiu.)

Si mie mi se pare corect cum zici, dar asteptam un raspuns de la cineva in cauza sau care sa fie foarte sigur.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lmny):

Este o alta situatie, le face deodata, asa ca este similara cazului ca urmeaza doua facultati si aici exista prevederea ca nu pot fi ambele fara taxa.
Sunt jurist si nu am intalnit nici o prevedere legala in sensul ca nu ai avea dreptul sa urmezi, dupa o scoala postliceala de stat fara taxa o facultate de stat fara taxa.

| lmny explică:

Ce taxe sa platesti, mai? Nu ai vazut ca am intrebat daca le poti face pe AMBELE la buget in cazul in care nu sunt in aceeasi perioada.

| g3org3sgh a răspuns:

Poti sa te inscrii la cate vrei! atat timp cat platesti taxele ei te asteapta cu bratele deschise!winkinglaughing