| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie sau are vreo idee ce subiecte o sa fie anul acesta la olimpiada de Lb. Romana clasa a-8-a?
Maine este >olimpiadaVa rog frumos ajutati-mahappyhappyFunDa!

Răspuns Câştigător
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Dar nu maine e olimpiada ci in 3 martie (etapa judeteana). Etapa locala a fost in sambata trecuta. Tu ce subiect vrei pentru clasa a 8-a? Cele de la judeteana? Nu cred ca poti sa le primesti sau sa le vezi de undeva. Sunt confidentiale.

| alexia222 a răspuns (pentru MouSSEauChoColat):

Da stiu ca a fost sambata dar la noi in oras s-a anulat pe maine etapa locala, pentru ca au fost zapezi mari si nu s-a putut ajunge.Da subiectele de clasa a-8-a le vreauhappy

10 răspunsuri:
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Pai eu stiu subiectul pentru ca am fost sambata. Nu cred ca il gasesti pe net pentru ca mai mult ca sigur va va da un alt subiect decat noua, intelegi? Noua ne-au dat 2 texte (o poezie si un text narativ). Trebuia sa raspundem la cateva intrebari de gramatica legate de text, sa comentam niste versuri si sa alcatuim o compunere de 25-30 de randuri cu o tema ca a unuia dint textele date. Practic sa continuam povestea.

| alexia222 a răspuns (pentru MouSSEauChoColat):

Da am inteles si iti multumes mult.Am si eu o intrebare nu ai idee cum se explica un rol(adica rolul lecturii...etc)(ma degraba ce trebuie sa scriu. niste idei princilare si restul continui eu)te rog ajuta-mahappyhappy

| MouSSEauChoColat a răspuns (pentru alexia222):

Habar nu am! Imi pare rau chiar dar pe noi nu ne-a invatat sa facem asa ceva. De altfel nici nu cred ca va da la olimpiada. Etapa locala e simpla si frumoasa de obicei.

| alexia222 a răspuns (pentru MouSSEauChoColat):

Aha,oricum iti multumesc mult.Ati avut sa identificati propozitii subiective sau presdicateva...sau ati avut propozitii si trebuia sa ziceti ce propozitii sunt?

| MouSSEauChoColat a răspuns (pentru alexia222):

Nu, n-am primit asa. Ne-a dat sa expansionam "Orasul arata ca un degetar".

| alexia222 a răspuns (pentru MouSSEauChoColat):

Cum adica?

| alexia222 a răspuns (pentru MouSSEauChoColat):

Cum adica? imi poti da id tau?

| MouSSEauChoColat a răspuns (pentru alexia222):

Nu am mess. Am doar adresa de e-mail.

| HipHop4Life a răspuns:

Incearca sa cauti pe edu.ro.
Bafta.