| hotstyle a întrebat:

Cine vrea sa ma ajute cu niste intrebari la romana. contactati-ma pe adresa mea de mess mirelamimisor@yahoo.ro funda

Răspuns Câştigător
| bbxbeibiiii a răspuns:

1)Vrui, cititorule sa-ti fac un dar
O carte pentru buzunar
2)Din slove am ales micile
Cimpoiul trebuia sa fie un scatiu
3)Relatia dintre carte si cititor
4) Farmece as fi voit sa fac
Micsorata, subtiata si nepipaita viata
5) Micsorata, subtiata si nepipaita viata
Cu suflete de molecule
Macar cateva crampeie
Nimicul nepipait sa-l caut vrui
6) Nitica nevinovatie, nitica departare?

Ai noroc ca am si eu poezia in cartea de romana,
Funda?

| hotstyle explică (pentru bbxbeibiiii):

Vrei sa ma mai ajuti la un ex :de ce credeti ca scriitorul vrea sa ofere cititorului "o carte pentru buzunar/carte mica o carticica?

6 răspunsuri:
| ooLaviii a răspuns:

Ce cls. esti?

| bbxbeibiiii a răspuns:

Pune-le aici, altfel nu te ajut.

| hotstyle explică (pentru bbxbeibiiii):

Selectati versurile care descriu actul creatiei in functie de urmatoarele aspecte :1) intentia creatoare 2) selectarea elementelor 3) sursa de inspiratie-viata 4) crearea unei lumi fictive greu de definit 5) cautarea unor misloace de expresie originale ( sunete cuvinte culori imagini) 6) sentimentele poetului (incertitudine etc)

| bbxbeibiiii a răspuns (pentru hotstyle):

Si din ce poezuie?

| hotstyle explică (pentru bbxbeibiiii):

Cuvantul de tudor arghezi te rog mult ajuta-ma