| ionutz_4618 a întrebat:

Codul lui Da Vinci este un atac la credinta crestina?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Subscriu danasang. Codul lui Da Vinci este un roman. De cand oamenii nu fac diferenta intre literatura si realitate. Insa imi pare bine insa modul de reactie al Bisericii. Arata cat de slabi sunt!

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Si eu am intalnit persoane culte care se temeau sa citeasca aceasta carte ca sa nu li se zdruncine credinta.In realitate este o carte inofensiva care speculeaza un punct de vedere oarecum religios.Cartea este un sir de aventuri in in incercarea de elucidare a unei taine.Cititorul este invitat in Luvru, calatoreste pe stazile Parisului, prin Franta si prin Anglia.Eroii intampina cele mai neasteptate oprelisti in calea aflarii adevarului.Se folosesc sau sunt urmariti de mijloace tehnice moderne.Romanul are o densitate epica deisebita. Autorul vehiculeaza o informatie culturala vasta.Este o carte de aventuri, un roman politist, daca vreti, pentru oamenii cu un anume nivel de pregatire care vor sa se destinda.Nu este o carte de raftul intai.Nu are nimic nociv.Este fictiune.Problema religioasa nu prea apare in text. Mira

regis
| regis a răspuns:

Privit din acest unghi, Codul lui Da Vinci este in special un atac la adresa unor prejudecati ale credintei crestine. Prejudecati atat de bine inradacinate in timp incat simpla aducere a lor in discutie este confundata cu blasfemia.

regis
| regis a răspuns:

@selfhelp - intr-adevar nu fac diferenta intre fictiune si fictiune ( happy ), dar sunt convins ca orice tip de roman, chiar si unul de fictiune, poate constitui in opinia unora un atac la credinta crestina.
Pentru carcotasi - nu am sustinut ca si este, doar ca POATE fi.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nicidecum. Este doar o alta perspectiva a istoriei, ambalata frumos, artistic adica.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nu exista atac la credinta crestina. Codul lui Da Vinci este doar un roman de fictiune. Cine nu poate face diferenta intre fictiune si fictiune e probabil sa se simta atacat.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E doar un roman, si apoi si film, un melanj de elemente reale si fictive, bazat, totusi pe o documentare destul de solida, si care, dintr-un anonim, a facut un miliardar!

Shin
| Shin a răspuns:

Codul lui "da Vinci" este un film, si trebuie tratat ca atare! Oricum s-a demonstrat in multiple randuri ca informatiile pe care este bazat filmul sunt in mare parte fictiune. Cei care cred cu adevarat in Dumnezeu, nu ar trebui sa se teama de un film de fictiune.
Numai bine, Shin.

| want2bMajestic a răspuns:

Eu asa am inteles... unii nu se uita la film sau nu citesc cartea din cauza ca se tem ca o sa pacatuiasca...nici eu nu ma prea strufoc.adica nu sunt curios c continte cartea

| danasang a răspuns:

In nici un caz. Codul lui Da Vinci este doar literatura, in care autorul a speculat anumite inadvertente din cartile crestine. pana la urma, si Biblia este scrisa tot de oameni.
Credinta este un...subiect la moda pentru autori, scenaristi, etc. Dan Brown a gasit o cale inteligenta de a avea succes. In plus, cartea are un ritm alert, e...savuroasa, merita citita chiar doar ca pe un roman de aventuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Este o alta parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Este o alta parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fictiune.

Întrebări recente