| Gabriela0206 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea "Codul lui Da Vinci" de Dan Brown?happy
Eu consider ca Dan Brown are mare dreptate in ceea ce afirma despre credinta crestina. Voi?
Astept parerile voastrehappy.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Nu am citit cartea,sa fiu sincer, si nici filmul nu l-am vazut pe tot, numai o parte.Desigur,trebuie sa admitem, biserica ne ascunde ceva...Dar mai important este ce ne ascunde? Dan Brown a emis cu The Da Vinci Code o supozitie, nu inseamna ca are dreptate totala.Am mai citit pe diverse site-uri asa-zis obscure o tona de lucruri despre credinta pe care habar nu le aveam:masoni,iezuiti,Sfantul Graal,Inchizitia,cruciadele,Israel si insemnatatea lui,Chivotul Legamantului si altele ce biserica ni le claseaza drept erezii sau fabulatii.
In cativa ani,cred eu,o sa mai apara carti de genul celei a lui Dan Brown si a lui David Icke,Secretul Suprem(n-am citit-o,doar am auzit de ea, insa ti-as recomanda-o), iar adevarul trebuie sa iasa la iveala.Adevarul este undeva la mijloc, cred.Personal,mi se par basme povestea asta cu Sfantul Graal, din care deviaza SangRealul, sangele regal al Mariei Magdalena si celelalte.Eu te-as sfatui sa aprofundezi anumite lucruri despre Chivotul Legamantului, atestat de Biblie in multe randuri, si mai puternic. happy

7 răspunsuri:
| Gabriela0206 explică:

@doroteea Este vorba despre cautarea Sfantului Graal, daca ai auzit despre el.happy
Acest Graal se presupune ca ar fi o colectie de documente de mare valoare numite "Documentele Sangreal" si insusi trupul Mariei Magdalena. Locul unde este el ascuns este cunoscut numai de membrii unei oraganizatii secrete numite Staretia din Sion. Acesta organizatie (care de altfel, este reala) afirma ma Biserica (ca instutitie) a scos anumite fragmente din Biblie pentru a avea un control mai mare asupra credinciosilor. Pe vremea cand domnea Constantin cel Mare, femeia era considerata o zeitate pentru faptul ca putea da nastere copiilor. Acest lucru ameninta clerul, care era alcatuit numai din barbati. Astfel, au hotarat sa "demonizeze" femeia, atribuindu-i pacatul stamosesc al Evei si desconsiderand-o pe Maria Magdalena, cea care, se pare, a avut o relatie intima cu Iisus Hristos. Iar acesta Staretie din Sion este pastratoarea Documentelor Sangreal (cele care atesta adevarurile despre Maria Magdalena) si trupul acesteia.
Revenind la subiectul cartii, nepoata conducatorului acestei staretii si un profesor universitar se vad pusi in situatia de a fi ultimi care ar putea afla adevarul despre Graal. Urmand o serie de indicii, descopera foarte multe lucruri despre crestinis si oridinul Opus Dei, infiintat cu scopul de a "fura" Graalul din mainile Staretiei din Sion.
Nu stiu daca ai inteles mare lucru din ce ti-am povestitlaughing. Sunt foarte multe se spushappy. Daca vrei, lasa-mi id-ul tau de mess printr-un mesaj si mai vorbim. happy

| Gabriela0206 explică:

@hido Da, este doar o supozitie si este parerea subiectiva a autorului (intampaltor, si parerea mea). Ceea ce mi se pare interesant (daca pot spune asa) este ca desi autorul a declarat clar ca ceea ce scrie in carte este fictiune si este doar o parerea, Biserica s-a simtit foarte ofensata in legatura cu afirmatiile lui. Adica, daca toate lucrurile scrise acolo erau simple baliverne, puteau sa treaca totul cu vederea; s-au spus multe lucruri despre Biserica si s-au adus acuzatii dintre cele mai grave si totusi nu au reactionat asa. Acest lucru ma face sa cred ca ceea ce a scris Dan Brown are cel putin un sambure de adevar.
Ceea ce regret eu este ca nu cred ca voi apuca vremea in care se vor dezvalui anumite secrete.
Intr-adevar, povestea cu Graalul este putin exagerata dar nu avem de unde sa stim noi cat de mult.
Si multumesc pentru recomandari, am sa tin cont de ele.happy

| doroteea a răspuns:

Nu am citit cartea dar sunt curioasa la ce se refera cand spune "credinta", din ce perspectiva a scris carte? Normal tu ai pus intrebarea, dar ti-as fi recunoscatoarea daca mi-ai zice cam la ce se refera carteahappy.

| doroteea a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... poate voi citi cartea, dar sper sa nu-mi creeze o viziune falsa asupra credintei. Multumesc pentru raspunsul tauhappy.

| theodor01 a răspuns:

@kliMp : eu stiu ca e pacat daca faci sex fara sa faci copii. daca faci sex ca sa faci copii, nu e pacat happy.

| Leaflets a răspuns:

Ai mare dreptate, Gabriela.Eu nu am citit cartea, dar am vazut filmul si afirmatiile despre credinta crestina sunt total adevarate happy

| DaNeTTe_9759 a răspuns:

Cred ca sunt povesti. pentru ca Domnul Iisus nu avea cum sa aiba copii sau relatii intime cu vreo femeie happy el a fost sfant, adica fara pacat, si asa ne-a iertat noua pacatele prin moartea lui pe cruce.