| Stark73738 a întrebat:

Continuarea studiilor liceale după 20 ani.

Am terminat 11 clase în Republica Moldova și apoi mi-am întrerupt studiile.
Aș vrea să-mi continui studiile în România și să dau BAC-ul.
Din câte am citit, la un liceu obișnuit primesc doar elevi până la 18 ani.
O variantă ar fi liceul seral/frecvență redusă, dar în acest caz nu pot primi viză de studii. Viza se acordă doar pentru studii la zi.
Am ceva variante cu studii la zi și BAC la sfârșit, după 20 ani? Sper că încă nu e totul pierdut.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, studii la zi și BAC se pot termina/sustine numai in Republica Moldova.
Cautati sa va inscrieti la liceu in Moldova si sa terminati acolo.

In Romania se da viza numai pentru studii la cursurile de zi si dvs nu beneficiati de Liceu_ curs seral, unde ar fi trebuit sa faceti clasele 12 si 13 si apoi sustinerea BAC-ului.

| sierra1 a răspuns:

Du-te 'napoi în moldova ta și in mod sigur, acolo nu e totul pierdut. Să ne spui și nouă cum ai rezolvat!