| marmeladka a întrebat:

"Copii se tem de intuneric, dar adultii mai mult se tem de lumina."Cum inteleleti aceasta?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a intelege, iti sugerez sa citesti contextul din care ai scos citatul.

| RAY a răspuns:

Adulti se ascund de adevar si traiesc in intunericul minciuni si al ipocriziei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ia lumea la misto nu vezi? Tu crezi ca au inteles ăstia ceva? Nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii se tem de intuneric pentru ca nu stiu ce este acolo.
Adulti se tem de lumina pentru ca stiu ce se afla acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii se tem de intuneric pentru ca le e frica, adultii se tem de lumina deoarece vine factura la curent happy

| Seven07 a răspuns:

Copii se tem de intuneric pentru ca nu inteleg perfectiunea intunericului, din pacate si unii adulti se tem de el.

| Zazy a răspuns:

Întunericul reprezintă pentru ei, copiii, o lume plină de monștrii, fantome și alți balauri care desigur sunt doar în mintea lor si percep altfel lumea, datorită imaginației lor foarte bogate.
Desigur, copii sunt infulențați și de părerile pe care le aud in jurul lor. Sunt unii părinți ce le impune să facă copiilor temele. Dacă nu le fac îi atenționează cum că îi fură bau-bau care este sub patul lor noaptea. Automat se declanșează acea frică de întuneric și de tot ceea ce se rezumă la el.
În legătură cu adulții... Atunci cand ajungi la o varsta mai bătrână, să zic așa, ai nevoie de liniște, ai nevoie să te relaxezi, să te descoperi pe tine și nu numai. Proverbul acela vrea să transmită de fapt ideea că omul la o anumita varsta are nevoie de liniște, fără să iasă afară, la "Lumină" unde este gălăgie și probabil că asta i-ar crea disconfort si o stare de neliniște.

Așa percep eu acest proverb. Așa simt eu că transmite. Depinde de fiecare persoană în parte ce fel întelege secvența. O seara buna! :*
În caz ca am greșeli gramaticale, mă scuzați. happy

| PavelLarisaIonela a răspuns:

Copii se tem de întuneric fiindcă le e frica; Adulții se tem de lumina fiindcă trebuie sa o plătească.

| NaTuraL999 a răspuns:

Intunericul semnifica visele...iar lumina semnifica realitatea.
Cand esti mic ai vise (intunericul):
"Cand o sa devin mare o sa devin politist/miliardar/fotbalist/cantaret/ect.
Dar cand cresti si vrei sa faci ceea ce ti-ai propus, intervine realitatea(lumina)
Sper ca te-am lamurit!