| mars009 a întrebat:

Credeti ca e posibil pentru o persoana ce a absolvit un colegiu economic sa reuseasca la o facultate de matematica? M-am gandit sa dau la facultatea din Iasi.
Idee e ca-mi place matematica, cel putin cea pe care am parcurs-o in decursul a 4ani de liceu.
Chiar m-as vedea profesoara, nu cred ca mi-e bucurie mai mare decat aceea de a explica si a-mi fi intelese spusele.
But mi-e frica ca nu o sa inteleg absolut nimic la facultate si nu sunt o fire foarte increzatoare in sine. Si tot ce am inteles e ca o sa se predea chineza:')
Tho, in bac am luat 9, 4. E o nota mica pentru examenul de anul asta si in special ca am fost pe filiera tehnologica.
Daca este cineva in cadrul facultatii de matematica din Iasi, sfaturi? Materie predata, profesorii se dedica?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai sanse mari sa intrii la o facultate de matematica.
Eu ti-as sugera sa mergi pe un ASE la clase ede economist/contabilitate, ca se gasesc mult mai multe psoturi ca economist sau contabil si foarte-foarte bine platite, comparat cu profesia de profesor, unde plata este un sfer din cat ai primii ca contabil sau economist.

| mars009 explică (pentru Violleta2022):

Eu faceam referire daca poate termina o facultate de matematica. (M-am exprimat eu gresit)
Chiar nu vreau sa fac ceva banos pe viitor, vreau o meserie pe care sa o simt ca pe un hobby.
Mersi de raspuns!