| leeah23 a întrebat:

Credeti ca exista persoane cu adevarat multi-talentati? Persoanele multi-talent stiu sa faca fiecare lucru in parte foarte bine sau din toate cate putin?

14 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Da, exista persoane multi-talentate, care fac foarte multe lucruri bine, dar si acele persoane au defecte, lucruri pe care nu le pot face, sau nu le fac bine, pentru ca nimeni nu este perfect.

| irbis a răspuns:

Eu sunt poet, actor, muzician, filosof, scriitor, eram geniu la matematica, geometrie si puteam face calcule destul de dificile, mental, fara a scrie nimic, (nu am mai facut de mult, dar odata am descoperit chiar o formula de geometrie inainte de a o invata in clasa), am o logica general (cu asta am aflat acea formula) si o logica lingvistica superioara (pot traduce foarte usor si foarte precis; de ex pot traduce foarte bine din latina, dar nu situ absolut nimic despre gramatica), am o imaginatie care ar cuprinde un univers intreg (nu glumesc), pot reproduce in creion o imagine perfect, fara a folosi nici un fel de desen de ghidara sau ajutor si pot face figurine origami foarte precise (am multe carti de origami).
Ce parere ai de asta?

| irbis a răspuns (pentru irbis):

P.S. Pe scurt, sunt un geniu (if do say so myself), toate le fac foarte bine, dar uneori sunt nebun de legat (chiar nu glumesc aici). Uneori ma comport de parca as fi dus cu pluta, sau de parca as fi consumat cine stie ce substante.

| leeah23 explică (pentru irbis):

Pai cam asa sunt si eu in afara ca nu stiu latina, nu imi place matematica care se preda la scolala dar in general mie in place si ma pricep la matematica :algebra, geometria in spatiu, perspectiva, arhitectura! Stiu cam din toate domeniile fie stiintifice sau artistice dar cei mai multi ma critica pentru ca stiu de toate dar nu ma axez pe nimic...

| leeah23 explică (pentru irbis):

Motto-ul meu este : Inteligentul poate sa faca pe prostul ori de cate ori are el chef! Pe mine multi ma cred nebuna de legat darapoi dupa ce ma cunosc nu mai ma cred la fel! Si eu cand ma comport asa imi zic ca mai bine sa rad si de una singura daca e nevoie decat sa plang, sa fiu suparata sau sa fiu serioasa toata ziua(8 minute de suparare este ca si cum ai fi muncit 8 ore).happy

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru irbis):

Ce geniu eşti măi Irbisule.
Şi, te simţi satisfăcut că ţi-ai lăudat propria persoană într-o lume virtuală, pe internet? E mai ceva ca după labă, nu?

| faaalyoana a răspuns:

Exista persoane care se pricep la toate cate putin.
Dar cred ca atata timp cat in viata ai o meserie, pe care esti buna/bun este de apreciat.
Stimez oamenii buni (utili ) pe profesia lor...
Iar cei care se pricep la mai multe activitati, le-as cere sa-mi zica si mie secretul.
Daca vorbim de oameni talentati pe anumite domenii: gatit, coafat, etc, ei cu siguranta isi trraiesc viata intr-un ritm armonios.

| valeria4u a răspuns:

Nu exista persoane care sa poate faca fiecare lucru in parte perfect. Poate doar cateva persoane. Dar cu singuranta nu pot face absolut tot perfect.winking

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Persoanele astea "multi-talentate" sunt oameni care se pricep câte puţin la mai multe lucruri. Da, chiar există.
Tatăl meu era aş putea spune un om "multi-talent".

| bogdan72 a răspuns:

Persoane care au abilitati exceptionale in mai multe domenii care necesita talent sunt cu siguranta. Acum nu ai de unde sa stii in ce masura e talent si in ce masura e munca.

| adrew a răspuns:

Da exista, daca sa ne conducem dupa horoscop sagetatorii sint multitalentati

| YouNoob a răspuns:

Nu poti sa faci toate lucrurile bine e imposibil, dar te poti specializa pe unul...

| leeah23 explică:

Deci e bine sa stii din toate cate putin si mai apoi sa iti canalizezi totul pe un domeniu?

| Vdariusbubu a răspuns:

Exista persoane multi-talentate, dar nu le intalnesti la fiecare colt de strada.