| ylina a întrebat:

Cu care reactiv se poate de identificat hidrocarburile saturate?, dau funda))

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ylina, din cate stiu eu nu exista un reactiv specific pentru a identifica alcanii. Ei sunt o clasa de hidrocarburi care prezinta o reactivitate scazuta deoarece, pentru a reactiona, trebuie desfacute lagaturi de tip C - C si/sau C - H. Aceste legaturi sunt simple si sunt de tip sigma, deci sunt foarte stabile. Desfacerea acestor legaturi se face greu, fapt ce confera alcanilor o anumita inertie chimica.
O reactie ce caracterizeaza in general compusii saturati este reactia de substitutie, reactie ce decurge cu formare, pe langa produsul dorit, de produsi secundari.
Mai multe gasesti in manual la proprietatile chimice si structura alcanilor.
Imi pare rau, dar nu stiu cum sa te ajut mai mult.