| nimenidenicaieri_1243 a întrebat:

Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Intunericul nu are viteza, caci nu se deplaseaza. El este opusul luminii. Este o stare de fapt care se creeaza in lipsa luminii. Totusi sunt mai multe teorii.
Una sustine ca intunericul este peste tot, deci are viteza zero, lumina find doar un strat peste intuneric.
Alta spune ca se propaga cu aceeasi viteza ca a luminii, dar in sens invers. Daca o camera e plina cu intuneric, aprinzi lumina si va fi plina cu lumina.
Alta teorie face analogie cu caldura. Caldura se misca, frigul este absenta caldurii.
In ultimii ani, cercetatorii au descoperit ca becul, nu este o sursa de lumina, ci un absorbant al intunericului. Cei de la Bell Laboratories au denumit acest fenomen "dark suckers". Odata umplute cu intuneric, aceste becuri incep sa isi piarda capacitatea de a suge intunericul. Pentru a demonstra teoria aceasta, puneti un creion in dreptul unui bec. Veti observa ca in dreptul virfului creionului, va aparea o zona de intuneric, asta inseamna, ca acel creion, se opune sugerii intunericului de catre bec. S-a mai demonstrat ca intunericul are o masa, deci, in interiorul unui bec, din cauza frecarii masei intunericului, se degaja caldura. Se mai stie ca intunericul este mai greu ca aerul, dovada ca atunci cind inoti si te scufunzi, se face din ce in ce mai intuneric.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se deplaseaza.

| Petronela a răspuns:

Intunericul nu se deplaseaza pentru ca el nu are viteza.

| adriangabor92 a răspuns:

Intunericul nu are viteza!

| Vizitiul a răspuns:

Intunericul se deplaseaza cu viteza luminii stinse. Relativ trei milisecunde.

| Derye a răspuns:

Intunericul nu se deplaseaza. El deja e acolo. Intunericul este doar absenta luminii. Dar poti considera ca se propaga cu viteza luminii.

| alonet a răspuns:

Nu exista intuneric si nici frig ci exista doar absenta luminii si absenta caldurii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu aceeasi viteza cu care pleaca lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu