| george_3250 a întrebat:

Cum aflu masura unui unghi, intr-o piramida patrulatera daca toate laturile sunt congruente?

Răspuns Câştigător
| Tavy100 a răspuns:

Pai piramida e facuta din mai multe triunghiuri.
Daca toate laturile sunt congruente => toate triunghirile sunt echilaterale.
Daca triunghiruile sunt echilaterale => Toate unghiurile sunt de 60 de grade. happy

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Nu e corect!
Unghiurile de 60 de grade sînt numai la feţele laterale care, într-adevăr, sînt triunghiuri echilaterale.
Dar individul spune că e vorba de o piramidă patrulateră ( adică are baza un pătrat). Acest pătrat nu are şi el patru unghiuri, care sînt de cîte 90 de grade fiecare?