| Asasa_Sasas_1975 a întrebat:

Cum aleg un liceu, sunt in clasa a 7 a si nu stiu cum se alege liceul si nici la ce liceu sa merg, o colega dea mea merge la Lahovari. Funda

Răspuns Câştigător
| Ciumica a răspuns:

Dupa ce ai dat E.N. de clasa 8-a pentru a trece in clasa noua (la liceu), o sa primesti o foaie cu aproximativul de 200 de tabele cu cate 3 locuri in care va trebui sa completezi cu codurile corespunzatoare liceelor din judetul in care te afli. Conteaza ordinea in care completezi casutele.
Codurile liceelor o sa le primesti intr-o carte speciala (dupa amintirile mele, s-ar putea s-o primesti prin primavara) care o sa-ti dea si niste sugestii, informatii despre liceele din judetul respectiv. O sa ai si alte informatii, de exemplu daca vrei sa intri la un liceu din alt judet, o sa-ti spuna clar unde este locul exact de inscriere. Desigur, o sa ai si modele de fise in caz ca vrei sa dai la un liceu cu probe speciale, fise pentru romi etc.
Dar pana atunci iti spun sa te mai consulti si cu alti colegi. Poate vrei sa fi apraope de ei, chiar daca no sa fiti la acelasi profil sau poate vrei la un liceu unde poti face performanta.
Bafta pana atunci.

2 răspunsuri:
| semyryan a răspuns:

Pai depinde de media pe care o ai daca ai in jur de 9 te sfatuiesc sa te duci intr-un liceu care sa nu fie de aceea medie decat daca stii sigur ca faci fata.

| Asasa_Sasas_1975 explică:

Mersi...