| littlecookies a întrebat:

Cum arat ca un numar se divide la alt numar? Spre exemplu: A=3 x 3 la n+ 5 x 2 la n+1 +2 la n+2, trebuie sa arat ca se divide la 17. L-am facut si in clasa si tot nu il inteleg.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Pentru ce funda?
Nu a priceput nimic. Acesta e răspuns?
Se merge cu raţionamentul în sens invers.
Primul calup de termeni, totul la puterea n+2, este un număr divizibil cu 17.
Cauţi 10 - 15 de multipli ai lui 17 şi din aceştia încerci să afli pe "n".
Şi tot aşa, din aproape în aproape.
Dar ţinînd cont şi de acel 3x3 de la început.
Notă : peste tot " n" este acelaşi.
Hai, încearcă şi singur!

1 răspuns:
| YoloWTF a răspuns:

Daca Numarul 1 se divide cu Numarul 2, Numarul2 este divizibil cu Numarul1, adica Numarul2 este multiplu de Numarul 1, mai concis Restul impartirii Numarului 2 la Numarul 1 este 0. Funda?