| dany4 a întrebat:

Cum as putea sa invat mai bine? sa am chef mai mare de invatat?

Răspuns Câştigător
| tpufpe a răspuns:

De exp eu cand trebuia sa invat, ma inchideam in camera ca sa fie linste sa nu aud nimic, ca daca auzeam ceva nu mai eram atenta la invatat. Faza cu muzica la mine nu merge de exemplu, ca eu ma pun sa cant in loc sa invathee hee. Gandeste-te ca trebuie sa inveti neaparat ca sa treci clasa, ca sa nu inveti mai mult la varawinking. eu de obicei nu invat ca sa iau neaparat 9-10...macar un 7-8 sa fie de,, trecere". Succes!:*

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Poti sa inveti mai bine daca iti pui pe fundal o muzica ce te calmeaza. Ajuta si sa rescrii lectiile cu propriile cuvinte. E foarte util de asemenea sa faci corelatii. Oricum, cel mai util si totodata simplu mod este motivatia. Trebuie sa vrei sa inveti ca sa dobandesti niste cunostinte. Daca vrei sa inveti doar ca sa nu iei nota mica, nu e o motivatie suficient de buna.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Ahhh crying
Aceeasi prb cu lenea o am si eu sad
Pai, nu stiu, gandeste-te la o reompensa care sa ti-o dai daca iti iese media peste 9. 50. De exemplu...
Si la alta mai mica, daca iti iese peset 9. 00
dar totusi, e bine sa fi realistwinking
suxeswinking

| hamsterx a răspuns:

Toti avem problema asta zic eu.gandeste`te ca unele chestii chiar iti pot folosi in viata, de exemplu geografia.romana,unele capitole din matematica, desi cica se zice ca toate materiile sunt importante.eu zic sa incepi mai intai sa lasi lenea la o parte si sa inveti mai bine macar materiile care ti se par interesante si folositoare. iar la restul, copiezibig grin important este sa te descurci, iar daca mai ramai si cu esentialul este perfect.bafta multa:*

| hamsterx a răspuns:

Sau sa iti gasesti un grup de prieteni unde sunt mult mai motivati si tu vazandu`i pe ei asa. vei deveni si tu.sau o iubita mai preocupata de scoala big grin

| dany4 explică:

Pai cateodata pot sa invat foarte mult fara nici o problema, chiar imi place, dar acum in ultimul timp mai rar, si la examene iau note bune

| dof21 a răspuns:

Incearca sa mergi l a biblioteca, sunt sigur ca te va ajuta mult mai mult decat daca vei incerca sa stai acasa sa inveti. Acasa mai deschizi calculatorul, mai intri pe www.tpu.ro, mai joci ceva. Acolo nu vei putea sa face nimic altceva decat sa inveti.

| acris a răspuns:

In primul rand cand inveti trebuie sa iti fie mintea la invatatura ca daca nu nu ai facut nimic, daca intelegi inveti mai usor

| Anca a răspuns:

Eu in liceu am fost un dezastru laughing)
2 materii imi placeau : romana( gramatica ) si geografia laughing
Am facut profil filologi bilingv franceza si uram franceza din tot sufletu laughing)
Uram : matematica, fizica si chimia ( chimia mai putin ), desi le faceam doar la nivel de o ora pe saptamana, ca sa fie.
Am trecut prin liceu ca rata prin apa cum se zice. Nu prea m-a interesat laughing)
Apoi am dat la o facultate care nu ma atragea, dar asa vroiam eu, desi visul meu era alta de 6 ani laughing Dar la ce dezastru am fost in liceu 6 ani de facultate imi lipseau laughing

Asa ca, am facut una de 3, am terminatºo. Nu am mai dat masteru pentru ca nu ma atragea deloc si m-am bucurat ca am terminat-o.
In timpul asta am vazut ce-i viata, cum e la serviciu laughing, cum e cu dragostea, certurile si despartirile si anul asta am avut o revelatie : Vreau facultatea visurilor mele! laughing
Si m-am bagat la CEI 6 ANI.
In final o sa am 2 facultati adica 9 ani de facultate laughing)) Eu care fugeam de asa ceva ca dracu de tamaie in liceu.

Ti-am zis un pic din etapele mele din scoli, ca te simt prin aceleasi ape tulburi cum am fost si eu laughing
Sfatul meu : Incearca sa te imaginezi peste 5 ANI. Nu stiu in ce clasa esti tu acum, sau daca esti la facultate... Dar imagineaza-ti ca : Esti un om pe care ceilalti il respecta pentru locul pe care si l-a dobandit prin fortele lui si NUMAI prin invatare se poate.

Stiu ca nu vrei sa fi un nimeni in drum!

| Sadiss a răspuns:

Eu tot timpul imi zic ca o sa fie spre binele meu. am patit o faza urata la fizica s am ramas pe vara dar am reusit spre fericire si de atunci ma gandesc tot la aiahee hee (chiar daca nu tine tot timpul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheful nu ti-l faci, ori vrei sa inveti ori nu. Nimeni nu te obliga, insa tu trebuie sa-ti dai seama ca singura cale spre un viitor mai bun este scoala. O lume civilizata se construieste cu oameni educati. Vrei sa faci parte din lumea civilizata?
Viitorul tau e in mainile tale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de exemplu am o colega care pana in clasa a 6 nu era cine stie ce desteptaciune.in clasa a 7 s-a pus pe invatat si a luat premiul al 2 lea. si se cam lauda
si in vacanta asta(trec in a 8a) mi-am propus sa-i dovedesc colegei mele ca nu e singura care poate sa se ambitioneze si sa reuseasca. pentru asta am nevoie de multa munca dar de fiecare data cand scoala mi se v-a parea grea si inutil sa invat imi voi spune: trebuie sa ii arata ca si eu pot.eu am fost mereu la limita. adica pierdeam mentiunea a treia doar cu 0, 03; 0, 02 sutimi si nu mai puteam de necaz dar acum chiar ma ambitionez succes si tie.(am sa va spun la sfarsit de clasa a 8 a ce am facut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu muzica nu merge eu ma inchid in camera si ma apuc de invatat

| MiKiDuTzZz a răspuns:

Gandeste-te la ceva c t motiveaza puternic sa inveti sau la cineva love strucklove strucklove struck

| vyorika a răspuns:

Cred ca un storp din aceeasi problema o am si eu dar unneori asa am un chef de a invata si de a lua note mari, dar uneori imi vine sa strivesc scoala de nervi, Cred ca tie ca baiat trebuie sa ai dispozitie super ok, trebuie sa fii destul de calm si sa te gingesti la ce se pote intimpla mai bine, intelege ca cu ajutorul mediilor mari poti ajunge o persoana in viata!