| Xbam a întrebat:

Cum calculez aria unui patrulater convex ortodiagonal?

4 răspunsuri:
| RyugaHideki a răspuns:

A=(d_1 * d_2)/2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A = ( d1 x d2 ) : 2

| TiffanyღBJ a răspuns:

Aria este egală cu semiprodusul lungimilor diagonalelor sale.
Adica ( d1 x d2 ) : 2

| ToTheLight a răspuns:

Poti doar daca aduni aria a 2 elemente, adica ai un patrulater convex ABCD, aduni aria lui ABD cu aria lui BCD ( sunt 2 triunghiuri ), e imposibil sa nu iti dea laturi, inaltimi etc... daca iti da doar laturile faci cu formula lui heron ( RADICAL DIN : p(p-a)(p-b)(p-c) unde a, b, c sunt laturi, iar p ( nu P ) e semiperimetrul triunghiului, adica perimetrul impartit la 2, perimetrul il aflii adunand toate laturile :X FUNDA?