| MadRaven a întrebat:

Care sunt proprietatile unui patrulater convex?
Diagonalele unui patrulater convex neregulat au vreo proprietate? daca da, care?

Răspuns Câştigător
| Sophieeeeeee a răspuns:

Un patrulater se numeste convex daca oricare ar fi doua puncte aflate in interiorul sau, segmentul care le uneste este inclus in interiorul patrulaterului.

Asta e corecta. Fii mai atenta pe viitor! Pupici!

2 răspunsuri:
| Aplix a răspuns:

Fiind dat un patrulater ABCD; cel putin una dintre diagonalele sale,
sa zicem rACs; are proprietatea ca determina cu laturile patrulaterului doua triunghiuri cu
interioarele disjuncte: 4ACB si 4ACD
Patrulaterul convex cu diagonalele perpendiculare se numeste patrulater or-
todiagonal.
Asta e tot ce trebuie sa stii! :*

| Devii a răspuns:

Buna!
Poligonul cu patru laturi se numeste patrulater.
Un patrulater se numeste convex daca oricare ar fi doua puncte aflate in interiorul sau, segmentul care le uneste nu este inclus in interiorul patrulaterului.
Un patrulater se numeste concav daca exista doua puncte in interiorul sau astfel incat segmentul care le uneste nu este inclus in interiorul patrulaterului.
Suma masurilor unghiurilor unui patrulater convex= 360 de grade.

Eu asa am invatat la scoala.
Sper ca te-am ajutat.
Funda? puppy dog eyes

| Sophieeeeeee a răspuns (pentru Devii):

Un patrulater se numeste convex daca oricare ar fi doua puncte aflate in interiorul sau, segmentul care le uneste este inclus in interiorul patrulaterului.

Asta e corecta. Fii mai atenta pe viitor! Pupici!