| Nastia a întrebat:

Cum credeti ca hip-hopul influenteaza personalitatea unui adolescent? oare conteaza mult muzica p care o asculti? credeti ca ritmurile muzicii influenteaza modul d actiune al unui om? adica, un om care asc muz clasica este mai conservator? sau cei ce asculta house sunt mai explozivi?

Răspuns Câştigător
| Adry a răspuns:

Pai da. Muzica te influenteaza. Nu ai observat ca cei care asculta manele (nu toti) sunt analfabeti ca si cei care "canta"? Se cred sefii sefilor, number one; cred ca au femei, bani, dusmani si tot ce se mai spune prin manele.
Influenteaza si stilul vestimentar si multe altele. Acum conteaza si de personalitatea ta. Eu ascult rap romanesc care este destul de vulgar insa nu mi-a influentat vocabularul.

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cu siguranta muzica influenteaza.Fie intr-un mod pozitiv fie negativ.Eu am citit undeva(nu mai stiu unde) despre adolescenti ca daca asculta muzica cu versuri care au un pronuntat continut sexual, adolescentii decid sa-si inceapa viata sexuala mai devreme.Totodata,ea poate influenta intr-o oarecare masura mentalitatea, comportamentul si stilul de viata al celui care o asculta (in special copiii&adolescentii). Muzica influenteaza vointa noastra, vointa umana de aceea este important sa stiu sa alegem ce ascultam.Sora mea de ex ii pune muzica clasica fetiei ei de 10 luni, pentru ca sunt studii care au demonstrat ca, copilasii care asculta aceasta muzica devin mai inteligenti.Ca si Eileen, ascult muzica crestina (cu mesaj crestin)- a nu se confunda cu muzica de "popi"laughing Despre muzica rock.nu am predispozitie pentru acest gen de muzica dar poate influenta extrem de mult psihicul.In muzica Hip-hop rolul principal, determinant cu un impact urias il au mesajele.House-ul poate provoca dereglari grave la nivelul psihicului.Personal nu suport acest gen de muzica, mine ma scoate din mintibig grin

| psiholoaga a răspuns:

Este un cerc vicios. In primul rand, daca esti mai "exploziv" cum spui tu, alegi un tip de muzica mai agitat, altfel te plictisesti. In acelasi timp, muzica induce anumite stari emotionale. De-asta multe meditatii se fac pe muzica si exista si in terapie meloterapia, ca important suport de lucru. In ceea ce priveste hip-hopul, ca si alte genuri, influenteaza ascultatorii intr-un anumit sens, in functie de mesajul lor. Vezi legatura dintre melodiile hip-hop si fanii genului- ce conceptii sunt asemanatoare, ce conceptii difera.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pot spune ca m-am hranit cu muzica de la 18 ani si pana azi...eram indragostita de muzica a zeci de trupe si cantareti a caror muzica a ramas vie si pana astazi...Stiu ca atunci mesajul textelor aveau un caracter puternic, la fel ca hip-hopul de azi (Beatles)... dar muzica era diferita... nu era agresiva... Exista trupe care transmit mesaje de protest, ura, violenta... ceea ce eu n-o consider muzica si care nu va avea viata lunga...Hip-hop-ul influenteaza pe cei care se gasesc intr-o stare emotionala vulnerabila...
In privinta legaturii intre muzica si inteligenta...nu exista...se poate vorbi doar de inteligenta sau nu a celor care compun muzica si versurile...si asta conteaza foarte mult...
Cred ca fiecare isi alege genul de muzica dupa preferinte, legate de temperament si caracter...

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am ascultat multa muzica la viata mea...si hip-hop, rap, nu pot sa spun ca eram foarte influentata dar nu eram bine atunci, eram mai rebela... te influenteaza, normal... mai ales muzica rock pe care eu una nu o inteleg si nu suport acel racnet.nu stiu cum se numeste tipul asta de muzica... dar... e satanic. Eu una ascult muzica crestina, imi place foarte mult, ma binedispune.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Eileen, nu pot sa cred ca Queen nu-ti spune nimic! Registrul vocal al lui Freddie Mercury e absolut inegalabil! (ATENTIE! Si cand te gandesti ca, DACA SE PROTEJA, poate mai traia si astazi!)... Incearca si Electric Light Orchestra, si poate ai sa intelegi altfel rock-ul acum, dupa niste anisori, te-ai mai maturizat si tu... Auditie placuta!

| TipulVerde a răspuns:

Depinde cat de influentabil esti. O varsta frageda in combinatie cu un creier de 10 Hz se va deovedi a fi indubitabil fatal in amestec cu muzica.

| christian a răspuns:

Influenteaza! Vezi raspunsurile lui Eileen, Adry, Psiholoaga, Annei sunt foarte bune.Au spus cam tot ce era de spus.

| zu a răspuns:

Nu neaparat cei care asculta muzica clasica sunt mai conservatori.eu am vazut un reportaj si s-ar zice ca sunt mai inteligenti, decat fanii lui beyonce, de ex.si da, cred ca te influienteaza intr-o oarecare masura muzica pe care o asculti.sau ma bine zis, te caracterizeaza.

| kinkyk a răspuns:

Ascult mult hip hop, ascult de mic, dar nu sunt un dur, sunt chiar f timid. ascult de asemenea reggae, dar nu fumez, nu am fumat niciodata. asa ca nu cred ca are legatura una cu cealalta.

| white a răspuns:

Sunt de parere ca muzica poate influenta o persoana, insa nu stiu in ce masura, eu ascult muzica house de foarte multi ani, si din moment ce o ascult inseamna ca imi place...nu inteleg cum e posibil ca ascultand ceva ce iti place sa ajungi un dereglat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o celega in liceu care asculta hip-hop si era o tipa super ok.adica puteam sa discut orice cu ea, avea foarte mult bun simt si stia foarte bine sa fie alaturi cuiva in situatii dificile.si invata bine.deci parerea mea este ca nu conteaza muzica, ci EDUCATIA primita acasa de la familie.calitatile si defectele unei pesoane vin din familie si exemple, nu din muzica.eu asta cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa fim sinceri muzica Hip-Hop spune multe adevaruri despre viata in care traim si cei care critica muzica asta sunt acei care nu au puterea sa recunoasca rahaturile in care traim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da muzica te influenteaza deoarece cand iti alegi un gen de muzica ai vrea ca in acel ge sa te regasesti.si exact cu zice adry cei cu manelele sunt toti niste cocalare care vor sa faca impresie. un alt exemplu rockeri numai ca la rockeri este putin mai diferit deoarece ei vor sa para duri si se imbraca in negru in haine intunecoase poarta plete etc.deci da muzica te influenteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt hip hop am un raspuns...nu de multa vreme un prieten s-a sinucis din cauza ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ascult hip-hop de la 10 ani si nici nu m-am gandit sa ma sinucid

| aleinad2821 a răspuns:

Muzica te defineste, atunci cand ceea ce asculti este in ton cu tine, si nu e ascultata din alte motive...ca e cool, ca asculta prietenul.etc...eu consider muzica pura terapie...as vb ft mult pe aceasta tema...insa pe. s.-muzica este ceva minunat si nu ezitati sa descoperita muzica care va ajunge la suflet...indiferent de gen!(este o simpla parere)