| stelinela a întrebat:

Cum credeti exista o legatura intre biserica si combaterea maladiei HIV. Daca da, atunci, Care este rolul comunităţii religioase în combaterea maladiei HIV?

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sa nu faci sex decat cu femeia ta... asta se spune in biserics deci fiind aceeasi pereche sansele de imbolnavire sunt nule prin contact sexual, cele prin sange nu depind de tine decat daca te droghezi si atunci clar nu calci pe la biserica

| Luffy a răspuns:

Biserica?
ti-as fi zis acum cativa ani ca prin strangere de fonduri, dar cu papa asta din Roma ce-i acum... O zis tipu ca foamea si bolile se rezolv rugandu-te la Dzeu.
Biserica ortodoxa, hmmm fara comentarii

| primaru a răspuns:

Prin strangerea de fonduri pentru medicamente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ daniela Am facut "sex" doar cu 'femeia mea' care era virgina. Nu am inselat-o niciodata. Nu ne-am drogat niciunul din noi. La biserica mergem din cand in cand. Ea a primit boala in spital, copil fiind. Uite ca sansele nu au fost nule!

@primaru fondurile pentru medicamente vin de la stat si UE, nu au legatura cu biserica. Biserica face, probabil, donatii la azile si case de copii...PROBABIL

| bettina a răspuns:

Intr-adevar, biserica ne invata sa fim monogami, insa asta nu poate fi tot. Poti avea ghinionul sa te culci cu o singura persoana si aceea sa aiba HIV. Dar aici intervine alta lege crestina:''La bine si la rau."Hm.acum serios, daca nu s-ar mai culca toata lumea cu toata lumea si de ar fi mai corecti si mai fideli, poate poate s-ar mai starpi din aceasta maladie. Dar unde cap nu e. Da, exista deci acea legatura. Dar invatamintele cateodata nu sunt de ajuns daca ai ghinion.