| Ch3ls3a91 a întrebat:

Cum deosebesc o propozitie principala de una secundara?

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Dale nr de ordine celor care vor sa iti raspunda. Impartei pe două rânduri!

Daca luam exemplul de mai sus prima e principala si a doua e secundară.
Ceea ce ai pune in paranteze e secundara (exact cad iri vine instinctul sa scrii ceva in paranteză)

Cea care arata despre prima cum sa se facă

Schimba procesorul
(Ial cu șurubelnița toată toată)

Cea care iri explica cum sa execuți acțiunea din prima este secundară

| MasterYii a răspuns:

Pozitia principala se ocupa cu lucurile de baza sau de prima mana din fata
Secundar e urmatorul dupa principal si de obicei se deosebeste dupa pozitia in care e amplasat si poate ajuta pe cel de pe pozitia 1