| robertaaarobi13245 a întrebat:

Cum se analizeaza o parte secundara de propozitie?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Părțile secundare sunt ATRIBUTUL și COMPLEMENTUL.

ATRIBUTUL se exprimă prin adjectiv, substantiv, pronume, verb, adverb, interjecție.

Ex.1) Fata frumoasă prezintă moda.
frumoasă= atribut exrimat prin adjectiv propriu zis, variabil, 4 forme flexionare, 2 terminații, gen fem, nr. sg, caz Nom, nearticulat

Ex.2) Casa de piatră este rezistentă.
de piatră= atribut exprimat prin substantiv, gen fem, nr. sg, caz Ac, însoțit de prepoziția simplă "de", nearticulat.

COMPLEMENTUL se poate exprima prin substantiv, pronume, numeral etc

Ex. L-am întâlnit pe Mihai.
pe Mihai= compl. direct, exprimat prin subst. propriu, gen masc, nr. sg, caz Ac, însoțit de prepoziția simplă "pe".