| anacapahh a întrebat:

Cum devin psiholog in domeniul criminalisticii si ce alte joburi tin de acest domeniu? cat de bine se plateste aici si in strainatate?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru aici in tara poti gasi cateva informatii utile daca citesti acest topic de pe acest site : https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_102663/Psiholog-criminalist.html

fara experienta, fara sa cunosti o limba straina la perfectie, fara sa faci scoala in afara si sa dai examen, ce sanse ai sa devii asta intr-o tara straina?
eu zic incearca mai intai in Romania sa inveti tainele acestei meserii si vezi mai apoi ce si cum se poate intr-o tara straina! este doar opinia mea

| Lukasssz a răspuns:

Pentru a deveni psiholog în domeniul criminalisticii, există câțiva pași obișnuiți pe care îi poți urma:
Educație: Începe prin a obține o diplomă de licență în psihologie sau o disciplină înrudita. După aceea, poți urma un program de masterat sau chiar un doctorat în psihologie criminalistică sau psihologie juridică.
Experiență practică: După absolvirea programului de educație, este important să câștigi experiență practică prin intermediul unui stagiu sau a unui program de formare.
Certificare: În unele țări sau regiuni, poți avea nevoie de o certificare sau licențiere pentru a practica în domeniul psihologiei criminalistice.
Educație continuă: Este important să rămâi la curent cu noile descoperiri și tehnici în domeniul psihologiei criminalistice prin participarea la seminarii, conferințe și cursuri de educație continuă.
Specializare: Uneori, este util să te specializezi într-o anumită subdomenie a psihologiei criminalistice, cum ar fi profilarea criminală, evaluarea martorilor sau analiza comportamentului criminal.
În ceea ce privește joburile din acest domeniu, poți găsi o varietate de oportunități, inclusiv:
Psiholog criminalistic: Lucrând direct în investigarea criminală, oferind evaluări psihologice ale suspecților sau martorilor, realizând profiluri comportamentale etc.
Consilier pentru victime: Oferind consiliere și suport psihologic pentru victimele infracțiunilor sau familiile acestora.
Consilier pentru infractori: Lucrând cu infractorii pentru a-i ajuta să înțeleagă și să-și controleze comportamentul criminal.
Formator pentru forțele de ordine: Oferind instruire și suport pentru forțele de ordine în ceea ce privește aspectele psihologice ale investigațiilor și interacțiunilor cu suspectii.
Cercetător academic: Angajându-te în cercetare și publicare în domeniul psihologiei criminalistice.
În ceea ce privește salariile, acestea pot varia semnificativ în funcție de nivelul de educație, experiență și locație geografică. În general, psihologii criminaliști pot câștiga salarii competitive, iar acestea pot fi și mai mari în anumite zone, cum ar fi orașele mari sau țările cu economii puternice. Totuși, este important să faci cercetări specifice pentru a obține informații precise despre salarii într-o anumită locație sau țară.

| LisaJulie a răspuns:

Cel mai bine se plătește în Marea Britanie și Germania, apoi Norvegia și Suedia! Acum depinde de cât de bine știi engleza sau alte limbi străine! Ce studii ai?