| nimicaici a întrebat:

Cum disting diateza activa de cea reflexiva si invers? happy

4 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Diateza activa e cea mai utilizata si arata ca subiectul face actiunea exprimata de verb, fara a suferi consecintele acesteia (mananca! ai dormit. a crescut. scria? etc.)
cea reflexiva arata ca subiectul face actiunea si tot el o sufera ex. El se gandeste la tatal lui. se mananca bine aici.
in cazul diatezei reflexiva, pronumele se nu poate fi inlocuit cu ma sau te (ca in activa eu ma spal, poti spune eu te spal)

| CrazyCocolino a răspuns:

Diateza activa este cea folosita de obicei in toate modurile si timpurile verbale. Exemplu: merge, a mancat;
Diateza reflexiva este cea care se formeaza cu pronumele reflexiv. Exemplu: a se incalta, a-si aminti;
Diateza pasiva se formeaza cu vb auxiliar ''a fi'' la toate modurile si timpurile verbale+participiul verbului de conjugat. Exemplu: a fi facut, a fi scris. Ea se poate recunoaste si dupa prezenta complementului de agent.

| Alex21112000 a răspuns:

La diateza reflexiva ai pronume reflexive :
in acuzativ :
- forma accentuata : ( pe ) sine
- forma neaccentuata : se, -s
si la dativ :
- forma accentuata : siesi, sie
- forma neaccentuata : isi, si
La diteza activa nu ai pronumele astea si nici prepozitia "de" deoarece devine pasiva.
Sper ca te-am ajutat.

| Alex21112000 a răspuns (pentru Alex21112000):

A da complementul cu prepozitia "de" se numeste complement de agent